Projekt z Gdyni zwyciężył w kategorii „Ekonomia”

836

Nagrody „Innowacje w polityce” są wyrazem uznania dla najbardziej kreatywnych i odważnych projektów politycznych w Europie. W tym roku, w obliczu kryzysu koronawirusowego, politycy z całej Europy udowodnili, że nawet pandemia nie jest w stanie ograniczyć ich ducha innowacyjności. Zgłoszono 389 wybitnych projektów z rekordowej liczby 22 krajów, a jury złożone z 1 058 obywateli europejskich wybrało 90 finalistów i dziewięciu zwycięzców. Wśród  laureatów konkursu w kategorii „Ekonomia” znalazł się projekt „Gdynia wspiera przedsiębiorców w czasie COVID-19”. W tym roku z Polski wpłynęło 120 zgłoszeń, dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Do finału trafiło 19 projektów, co jest rekordową liczbą na skalę europejską. Konkurs odbywa się od czterech lat. W tym roku Polska zdobywa nagrodę po raz trzeci.

Nagrody „Innowacje w polityce”, wręczane w tym roku po raz czwarty, rzucają światło na najbardziej innowacyjnych polityków z całej Europy. W tym niezwykle trudnym roku szczególnie ważna jest wymiana najlepszych praktyk ponad granicami i podziałami partyjnymi. „Od naszego ostatniego finału rozdania nagród w grudniu 2019 r. świat polityki zmienił się drastycznie. Od miesięcy politycy na wszystkich szczeblach zarządzania i z całego spektrum politycznego działają w trybie przetrwania”, mówi Edward Strasser, współzałożyciel i dyrektor generalny Instytutu Innowacji w Polityce. „Dlatego tym bardziej jesteśmy pod wrażeniem wybitnych osiągnięć tegorocznych finalistów i laureatów Nagrody. Ich praca będzie dla nas bardzo cenna jeszcze długo po pokonaniu wirusa”.

Kryzys otwiera drzwi dla innowacji w polityce

Zwalczanie pandemii Covid-19 jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich polityków. Niezależnie od tego, czy chodzi o ratowanie życia, ochronę miejsc pracy i gospodarki, czy też o utrzymanie systemu edukacji w domu: nadszedł wiek innowacyjnych polityków. Trwają również istotne zmiany w odniesieniu do ciągłych wyzwań związanych z ochroną klimatu i zagrożeniami dla demokracji.

„Polityka zmienia się jak nigdy dotąd. Niezwykle ważne jest, byśmy skorzystali z tej okazji, by uczynić nasze demokracje bardziej odpornymi, bardziej wrażliwymi i bardziej aktywnie zaangażowanymi w potrzeby naszych obywateli. To właśnie tutaj Nagrody za Innowację w Polityce mają znaczący wkład” – Dubravka Šuica, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii, oraz laudatorka w kategorii „Demokracja”.

Dziewięć kategorii – dziewięciu zwycięzców

Jury składające się z 1 058 mieszkańców wybrało zwycięzców spośród łącznie 389 projektów. „O znaczeniu „innowacji” w polityce nie mogą decydować eksperci, lecz sami obywatele”. Dbałość o nasze podstawowe wartości europejskie – prawa człowieka, demokrację, równowagę społeczną i dobrobyt – nie powinna być związana z afiliacjami partyjnymi. Od polityki niejednokrotnie zależy nasze życie i jego jakość. Dlatego pochwalamy tych, którzy otwierają nowe drogi w polityce”, mówi Patricia Kahane, współzałożycielka Instytutu Innowacji w Polityce. Po raz pierwszy w historii konkurs odbył się w pełni w formie cyfrowej. Tysiące widzów z całej Europy śledziło prezentacje projektów i ich inicjatorów w dziewięciu kategoriach na YouTube: http://www.youtube.com/channel/UC9VhP3lufd7D4Y5AhwdLY-g

Tegoroczni zwycięzcy pochodzą z Austrii, Francji, Holandii, Polski i Ukrainy, mamy także po dwóch zwycięzców ze Słowacji i z Wielkiej Brytanii. Nowa kategoria, Coping with Covid-19, powstała w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Odzwierciedlając dzisiejsze najbardziej palące kwestie, jury szczególnie wysoko oceniło projekty w kategoriach „Ekologia” i „Walka z Covid-19”.

Polski laureat – w  kategorii  „Ekonomia” zwyciężył zgłoszony przez miasto Gdynię projekt „Gdynia wspiera przedsiębiorców w czasie COVID-19”.

Właściciele firm zostali mocno dotknięci ograniczeniami nałożonymi w odpowiedzi na pandemię. Administracja Miasta Gdyni zatrudniła lokalne firmy doradcze i prawnicze, aby zaoferować profesjonalne doradztwo dla wszystkich przedsiębiorców w mieście. W szybkim i łatwym procesie otrzymały one pomoc w sprawach prawnych i podatkowych, doradztwo w zakresie wsparcia finansowego oraz strategii marketingowych i biznesowych. Te bezpłatne konsultacje miały bezpośredni wpływ na zmniejszenie bezrobocia i ubóstwa w mieście.

19  finalistów z Polski

W tym roku w finale konkursu znalazła się rekordowa liczba projektów z Polski.

  1. Krakowskie Ogrody Społecze, Kraków, kategoria: Społeczność lokalna
  2. Senior tuli maluszka, Poznań, kategoria: Społeczność lokalna
  3. Ochotnicy warszawscy, Warszawa, kategoria: Społeczność lokalna
  4. Gdyński falochron, Gdynia, kategoria: Koronakres
  5. UrbanLAB Gdynia, Gdynia, kategoria: Demokracja
  6. Łódzki Panel Obywatelski „Zieleń w mieście”, Łódź, kategoria: Demokracja
  7. Konto mieszkańca, Gdynia, kategoria: Cyfryzacja
  8. Mieszkaniec online, Opole, kategoria: Cyfryzacja
  9. KATOobywatel, Katowice, kategoria: Ekologia
  10. Pierwsza sieć zielonej energii w Polsce, Ostrów Wielkopolski, kategoria: Ekologia
  11. Zatrzymujemy całą wodą opadową, Podkowa Leśna, kategoria: Ekologia
  12. Gdynia wspiera przedsiębiorców w czasie COVID-19, Gdynia, kategoria: Ekonomia
  13. Parterstwo na rzecz otwartej demokracji między prezydentem, szkołą a organizacją pozarządową, Ostrołęka, kategoria: Edukacja
  14. Żłobek samorządowy w Rzekuniu, Rzekuń, kategoria: Edukacja
  15. Stworzenie pierwszej w Polsce eksperckiej lokalnej grupy międzysektorowej ds. prewencji i przeciwdziałania radykalizacji, Dąbrowa Górnicza, kategoria: Prawa człowieka
  16. Gdańskie Centrum Równego Traktowania,  Gdańsk, kategoria: Prawa człowieka
  17. LAB 60+, Bytom, kategoria: Jakość życia
  18. Ogrody Krakowian, Kraków, kategoria: Jakość życia
  19. Latarnicy i gospodarze, Łódź, kategoria: Jakość życia

Julia Kozak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here