Przełomowa operacja okulistyczna w Lublinie

395

Okuliści z lubelskiej kliniki przy ul. Chmielnej przeprowadzili nowatorską operację u pacjentki z zaawansowaną postacią starczego zwyrodnienia plamki. To pierwszy tego typu zabieg w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Operację udało się wykonać dzięki finansowaniu z grantu naukowego.

To nadzieja dla pacjentów ze schorzeniami oczu. Wszczepiana do oka mała soczewka teleskopowa jest mniejsza niż ziarnko grochu. Przywraca wzrok i jakość życia u kwalifikujących się do takiego zabiegu pacjentów. Dla operowanej osoby w podeszłym wieku, była to ostatnia deska ratunku.

Zanim pacjentka zacznie lepiej widzieć musi przejść jeszcze rehabilitację, aby oko przyzwyczaiło się do wszczepionego teleskopu. Pacjent musi nauczyć się na nowo wykorzystywać wzrok w codziennych czynnościach.

– Ta terapii zakłada wszczepienie teleskopu do jednego oka – wyjaśnia prof. Robert Rejdak, szef Kliniki i Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który przeprowadził przełomową operację. – Jedno oko bardziej sprawne zostało zaopatrzone w tę nową soczewkę wewnątrzgałkową, która pełni rolę takiego szkła powiększającego. Pozwalana na przywrócenie widzenia z bliskiej odległości, do czytania.

Podczas zaledwie 20 minutowej operacji udaje się także zoperować inne schorzenia oka.  – Z jednej strony zoperowaliśmy zaćmę, ale głównym schorzeniem jest choroba plamki, która powoduje nieodwracalna ślepotę lub znaczące pogorszenie widzenia – dodaje profesor. – Pacjenci z tym schorzeniami nie mogą czytać druku,  rozpoznawać rysów twarzy, korzystać z komputera, telefonu. W zasadzie są społecznie uzależnieni od otoczenia, rodziny czy też innych osób.

Przełomowa operacja w lubelskiej klinice jest wielką nadzieją dla pacjentów ze starczym zwyrodnieniem plamki na odzyskanie widzenia. Jest  to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka w Polsce. Specjaliści z lubelskiej kliniki okulistycznej chcą do końca roku przeprowadzić podobne operacje u kolejnych 10 pacjentów.

Żródło: Lublin TVP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here