Przełomowy dzień dla nauki i przemysłu

1366

KGHM Polska Miedź i Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisały umowę o współpracy badawczej z konsorcjum naukowym, w skład którego wchodzą Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW), Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy i Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej. Sygnatariusze zadeklarowali powołanie multidyscyplinarnego centrum badawczego opracowującego rozwiązania dla sektora energetycznego i przemysłowego.

Koszt inwestycji wynosi 85 mln zł, w tym zaangażowanie finansowe partnerów przemysłowych sięga 20 procent, i jest przeznaczone na zakup infrastruktury badawczej.

Inicjatorem wspólnego projektu jest ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW, który podczas uroczystego podpisywania umowy powiedział m.in. – Nasze starania zakończyły się sukcesem po roku negocjacji z najpoważniejszymi partnerami przemysłowymi, których pozyskaliśmy do tego przedsięwzięcia. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa, nastawiona na prowadzenie interdyscyplinarnych badań z zakresu innowacyjnych rozwiązań, odpowiadających na potrzeby branży energetycznej i przemysłowej.

UKSW posiada duży potencjał naukowy, technologiczny i intelektualny w obszarze informatyki, nauk społecznych, humanistycznych, biologicznych i medycznych. W ramach podpisanej umowy naukowcy i przedsiębiorcy będą realizować wspólne zadania z zakresu m.in. internetu rzeczy (IoT), digitalizacji, rozwoju mikroźródeł czy zarządzania sieciami energetycznymi.

Umowa obejmuje budowę trzeciego kampusu uczelni, na którym powstanie centrum badawcze związane z gospodarką cyfrową. Konsorcjum realizujące projekt ma już pozwolenia na budowę kampusu i wkrótce ogłosi przetarg na wybór generalnego wykonawcy. Zanim on powstanie, pierwsze jednostki do realizacji projektu powstaną na istniejącym kampusie UKSW na warszawskich Młocinach. Niektóre laboratoria realizowane w ramach projektu mają zostać uruchomione już jesienią tego roku.

 – Przystąpienie do współpracy PGE i KGHM z UKSW, liderem projektu pozwoli na  tworzenie nowych technologii, które będą miały wpływ na rozwój i modernizację sektora energetycznego – podkreślał Krzysztof Tchórzewski, minister energii, obecny na uroczystym podpisania umowy. – Opracowane technologie pozwolą nam dokonać skoku cywilizacyjnego. W przypadku energetyki potrzebne są nam innowacje, takie jak inteligentne sieci i rozwój elektromobilności.

Dzięki przystąpieniu do strategicznego partnerstwa PGE zamierza  wzmocnić swoją aktywność na rzecz ścisłej kooperacji z środowiskiem naukowym. – Ten projekt jest dla nas niezwykle ważny z punktu widzenia poszukiwania innowacyjnych rozwiązań z dziedziny energetyki – informował Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. –  Jest to dzień przełomowy w stosunkach przemysłu i nauki i nie jest to efekt nierozważności ze strony przemysłu, my przygotowaliśmy się bardzo długo do takiej współpracy. Po raz pierwszy po długich poszukiwaniach znaleźliśmy partnera, który odpowiada na nasze potrzeby w znajdowaniu rozwiązań, które będziemy mogli wprowadzać w życie.

Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź, również wyjaśnił motywy przystąpienia koncernu do wspólnego projektu. –  W KGHM mamy strategię 4E: elastyczność, efektywność, ekologia i e-przemysł. E-przemysł jest istotny z dwóch powodów – zwiększenia bezpieczeństwa ludzi, ale także szukania elastyczności w technologiach, których możemy użyć. Ten projekt ma charakter aplikacyjny i jest nastawiony na wdrożenia przemysłowe. Dzięki temu, że w nim uczestniczymy, mamy nadzieję na bardzo konkretne oszczędności i optymalizacje dla  działalności firmy.

Wspólna działalność badawczo-rozwojowa dzięki opracowaniu innowacyjnych technologii wpłynie na poprawę wydajności energetycznej i przyczyni się do rozwoju krajowego sektora energetycznego oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

(JC)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here