Przyszłość świata w naszych rękach – trwa nabór do mission boards Horyzont Europa

1594

Horyzont Europa będzie największym w historii naszego kontynentu programem finansowania badań i innowacji, które posłużą realizacji kluczowych wyzwań cywilizacyjnych. 100 mld euro zostanie przeznaczone m.in. na walkę o czyste morza i oceany, ze zmianami klimatu, czy zaprojektowanie smart cities. Mamy szansę być ważną częścią tego projektu. Choć program przewidziany jest na lata 2021-27, już teraz trwa nabór ekspertów do tzw. zarządów misji. Aplikować można jeszcze do 11 czerwca tego roku.

Środki przewidziane w programie posłużą do realizacji kluczowych wyzwań cywilizacyjnych. W długim procesie konsultacyjnym i analitycznym wybrano 5 obszarów, które można nazwać europejskimi misjami dla przyszłych pokoleń. Są to:  zmiany klimatu, onkologia, zdrowa ziemia, czyste oceany i morza, smart cities.

Obecnie trwa nabór do tzw. zarządów misji (mission boards). W skład każdego z nich wejdzie 15 ekspertów. Ich rolą będzie doradzanie Komisji Europejskiej w identyfikacji kluczowych zagadnień z danego obszaru. To ważne, aby wśród członków mission boards znaleźli się Polacy.

Szukamy kompleksowych i skutecznych rozwiązań dużych problemów

Siłą tego ambitnego programu będzie skala osiągniętych efektów, która ma mieć wpływ na przyszłość Ziemi. – Inwestując gigantyczne europejskie pieniądze, będziemy szukali w tych obszarach kompleksowych i skutecznych rozwiązań wielkich problemów, z jakimi boryka się dzisiaj świat. Chcemy wiedzieć, jak uczynić nasze miasta bardziej przyjaznymi dla mieszkańców, jak oczyścić naszą planetę i w sposób zrównoważony korzystać z jej zasobów, a także jak dzięki połączeniu profilaktyki i nowoczesnych terapii pomóc milionom ludzi chorującym na nowotwory. Chcemy, aby Polacy byli częścią tego ambitnego przedsięwzięcia. Dlatego zachęcam wszystkich do aplikacji w konkursie na członków mission boards. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej odważnych, otwartych i innowacyjnie myślących osób z Polski weszło w skład misji i pomogło zrobić Europie gigantyczny krok dla ludzkości – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Nabór potrwa do 11 czerwca 2019 roku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here