PSI jest magnesem do rozwoju inwestycji w Polsce

1287

Ministerstwo Rozwoju podsumowało 23 lipca dwa lata działalności Polskiej Strefy Inwestycji,   instrumentu wspierającego nowe inwestycje i zapowiedziało kolejne ułatwienia dla inwestorów.  PSI zastąpił Specjalne Strefy Ekonomiczne, których funkcjonowanie upływa w 2026 roku. W ciągu dwóch lat wydano 575  decyzji inwestycyjnych dla 556 przedsiębiorców na kwotę ponad  25 mld zł. Ponad 70 proc. tych pozwoleń udzielono dla firm z polskim kapitałem.

– Wprowadzony w 2018 roku instrument jest także atrakcyjną formą dla działalności inwestycyjnej zagranicznych przedsiębiorców. Polska jest trzecim po Wielkiej Brytanii i Hiszpanii  najchętniej wybieranym krajem do lokalizowania inwestycji oraz 9 na świecie – zapewniła Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju .

Po sukcesach w latach 2018-2019, należy się spodziewać pewnego spadku zainteresowania inwestycjami z powodu pandemii. Od początku tego roku udzielonych zostało  już 139 decyzji inwestycyjnych o wartości ok. 4 mld zł. z równoczesną deklaracją stworzenia ponad 2 300 nowych miejsc pracy.  

– Nie zwalniamy tempa. Wdrażamy i przygotowujemy kolejne zmiany, które ułatwią inwestycje. W Ministerstwie Rozwoju trwają już prace nad nowelizacją ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Chcemy doprecyzować kryteria jakościowe, co poprawi przejrzystość przepisów. Nadal będziemy też dążyć do lokowania inwestycji w obszarach słabiej rozwiniętych, głównie w średnich miastach, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze oraz w Polsce Wschodniej. Tylko w 2020 r. Polska Wschodnia przyciągnęła do siebie w sumie 41 inwestycji na łączną kwotę 700 mln zł – kontynuowała wicepremier.

Polska Strefa Inwestycji stałą się swoistym magnesem dla inwestorów- od mikroprzedsiębiorstw po międzynarodowe korporacje. Ulgi podatkowe, wsparcie innowacyjnych, wysokojakościowych projektów czy budowanie stabilnych, dobrze płatnych miejsc pracy to główne zalety PSI.  – W 2019 r. spółki wydały ponad 350 decyzji o wsparciu nowych projektów inwestycyjnych o wartości przekraczającej 15 mld zł, przyczyniając się do utworzenia przeszło 6,5 tys. nowych miejsc pracy w sektorze przemysłu i nowoczesnych usług dla biznesu – dodał wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, uczestniczący w konferencji.

Nowe inwestycje uruchamiane są na terenie całej Polski. Tegorocznym liderem jest Katowicka SSE, która wydała 35 decyzji dotyczących inwestycji. Na kolejnych miejscach plasują się: Łódzka SSE (16 decyzji), Euro-Park Mielec (15 decyzji) i Pomorska SSE (13 decyzji). Każda strefa wydała w tym roku po kilka nowych zezwoleń.

Zainwestowany w strefach kapitał w ponad 62 proc. pochodził z pięciu  krajów: Polski, Niemiec, Holandii, Luksemburga i USA. Struktura branżowa inwestycji nie uległa istotnym zmianom.  Największy udział w tych przedsięwzięciach miały firmy z branży  motoryzacyjnej (prawie 26 proc.). Kolejne miejsca zajmują producenci wyrobów  z gumy i tworzyw sztucznych oraz wyrobów metalowych. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here