R/V Oceanograf znowu na morzu

553

Statek badawczy UG R/V Oceanograf odbył pierwszy rejs badawczy po remoncie. Naukowcy przeprowadzili badania biologiczne oraz hydrologiczne i realizują kolejne rejsy. Zbudowany zaledwie 5 lat temu katamaran R/V Oceanograf to, jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, to najnowocześniejsza i najwszechstronniejsza jednostka badawcza na Bałtyku.

Jednostka przeszła właśnie trwający miesiąc remont klasowy – pierwszy po pięciu latach pracy. „Poszczególne elementy zostały sprawdzone przez odpowiednie służby. Na statku nie było większych usterek” – mówi Filip Dąbrowski z Biura Pełnomocnika Rektora ds. Infrastruktury Morskiej. „Uwagi wymagało kilka elementów jak np. część posadzek w najbardziej uczęszczanych miejscach. Odświeżono i „przebanderowano” zewnętrzne poszycie statku wraz ze zmianą loga” – dodaje.

Po remoncie wykonanym przez firmę NET MARINE – Marine Power Service Sp. z o.o., na terenie stoczni MW w Gdyni statek został dopuszczony do eksploatacji na kolejnych pięć lat. W czasie pierwszego rejsu pracownicy oraz studenci Instytutu Oceanografii UG prowadzili badania w dziewięciu punktach Zatoki Puckiej.

„Przeprowadzono sprawdzenie stanu siedlisk ryb przydennych w rejonie Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu Kosakowo” – mówi prof. Mariusz Sapota, dyrektor Instytutu Oceanografii Wydziału Oceanografii i Geografii. „Zbadano min. pokrycie dna przez makrofity, pobierając próbki roślin oraz podstawowe parametry hydrologiczne wody: temperaturę, zasolenie oraz natlenienie. W pracach wykorzystano pojazd podwodny oraz dokonano także połowu ryb w tym rejonie” – dodaje.

W obszarach od powierzchni do dna, z pomocą specjalnych sond badacze określili temperaturę, zasolenie i natlenienie wody. W każdym z punktów przeprowadzili także połowy ryb, które później dokładnie przebadali. Jednostka kontynuuje pracę.

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here