Rada IZTECH o cyfrowej transformacji i technologicznej suwerenności

385

Strategia cyfryzacji państwa, rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwo oraz budowanie technologicznej suwerenności Polski i Europy były głównymi tematami posiedzenia Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii IZTECH, które odbyło się 19 maja w siedzibie ATENDE S.A. w Warszawie. W obradach uczestniczyli przedstawiciele administracji publicznej, rektorzy uczelni, naukowcy, instytuty badawcze oraz firmy technologiczne. Szczególne miejsce zajęła prezentacja Strategii Cyfryzacji Polski przedstawiona przez dr. Dariusza Standerskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Nieobecnego prof. Jerzego Buzka, przewodniczącego Rady IZTECH, który w tym czasie odbierał w Strasburgu Europejski Order Zasługi, zastępował prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. To właśnie on otworzył obrady i poprowadził spotkanie, podkreślając znaczenie zaawansowanych technologii dla transformacji cyfrowej państwa oraz gospodarki.

Posiedzenie odbyło się według harmonogramu obejmującego prezentację Strategii Cyfryzacji Polski, przedstawienie nowych członków IZTECH, prezentację Katedry UNESCO ds. etycznego zarządzania sztuczną inteligencją oraz panel dyskusyjny poświęcony zaawansowanym technologiom dla transformacji cyfrowej.

Wśród uczestników znaleźli się m.in. prof. Bogumiła Kaniewska – przewodnicząca KRASP i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Krzysztof Gulda – prezes PARP, prof. Jolanta Itrich-Drabarek wiceprezes Centrum Łukasiewicz, Robert Pękala – dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, a także prof. Przemysław Wachulak – rektor-komendant  Wojskowej Akademii Technicznej, prof. Krzysztof Szoszkiewicz – rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. Michał Zasada – rektor SGGW, prof. Zygmunt Lalak – prorektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz przedstawiciele wielu polskich uczelni technicznych i instytucji rozwoju oraz sektora nowych technologii.

Kierunki rozwoju cyfrowego państwa

Jednym z ważniejszych punktów obrad była prezentacja Strategii Cyfryzacji Polski przedstawiona przez dr. Dariusza Standerskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Wiceminister poinformował, że projekt jest gotowy i w najbliższym czasie zostanie przyjęty przez Radę Ministrów jako strategiczny dokument wyznaczający kierunki rozwoju cyfrowego państwa oraz podstawę dla przyszłych programów finansowanych ze środków krajowych i europejskich.

Dr Dariusz Standerski podkreślał, że Polska stawia dziś na budowę nowoczesnej infrastruktury cyfrowej, rozwój kompetencji cyfrowych społeczeństwa oraz wzmacnianie krajowego potencjału w obszarze sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa. Szczególne znaczenie mają projekty związane z budową tzw. fabryk sztucznej inteligencji. Polska jest jednym z trzech państw Unii Europejskiej, obok Niemiec i Hiszpanii, które będą dysponować dwiema takimi instalacjami. Powstaną one w Poznaniu oraz Krakowie.

Wiceminister zwracał również uwagę na konieczność uporządkowania systemów państwowych i zwiększenia interoperacyjności cyfrowych usług administracji publicznej. Jak poinformował, obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 600 rejestrów państwowych, co pokazuje skalę wyzwań związanych z cyfryzacją administracji.

Istotnym wątkiem wystąpienia były także kompetencje cyfrowe społeczeństwa. Według danych przedstawionych przez Ministerstwo Cyfryzacji niemal połowa dorosłych Polaków nadal nie posiada wystarczających umiejętności cyfrowych, dlatego rząd planuje przeznaczyć miliard złotych na tworzenie klubów rozwoju cyfrowego w gminach.

Katedra USESCO ds. etycznego zarządzania AI

Ważne miejsce podczas obrad zajęły kwestie sztucznej inteligencji. Przedstawiono działalność Katedry UNESCO ds. etycznego zarządzania sztuczną inteligencją działającej przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN. Jej kierownik prof. Tadeusz Burczyński, do niedawna wieloletni dyrektor IPPT, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk,  podkreślał, że jest to jedyna tego typu katedra w Polsce i Europie Środkowej zajmująca się etycznymi aspektami wykorzystania AI oraz budowaniem zaufania do systemów opartych na sztucznej inteligencji. O utworzenie Katedry UNESCO prof. Burczyński zabiegał intensywnie od kilku lat.

Rośnie lista nowych członków Izby

Podczas spotkania przedstawiono także nowych członków IZTECH. Do Izby dołączyły m.in. Sieć Badawcza Łukasiewicz, Grupa Orange oraz firmy działające w sektorze nowych technologii i bezpieczeństwa cyfrowego. Wśród nich znalazła się firma, specjalizująca się w rozwiązaniach AI dla bezpieczeństwa oraz automatycznej analizy obrazu z systemów monitoringu CCTV. Przedstawiciele firmy zwracali uwagę na znaczenie projektów związanych z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej oraz ochroną przed zagrożeniami CBRN.

Gospodarzem wydarzenia była spółka ATENDE S.A., która zaprezentowała swoje doświadczenia związane z realizacją strategicznych projektów teleinformatycznych, energetycznych i cyberbezpieczeństwa dla administracji publicznej oraz sektora infrastruktury krytycznej. Przedstawiciele firmy podkreślali znaczenie polskich kompetencji technologicznych, local content oraz budowania własnych rozwiązań cyfrowych i infrastrukturalnych.

Kulminacyjnym punktem pierwszej części obrad była sesja panelowa „Zaawansowane technologie dla transformacji cyfrowej”, moderowana przez Katarzynę Walczyk-Matuszyk, wiceprezeskę IZTECH. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele administracji publicznej, instytucji finansowych, uczelni, agencji rozwoju oraz środowiska nowych technologii. Debata koncentrowała się wokół wyzwań związanych z finansowaniem innowacji, cyfrową transformacją gospodarki, rozwojem sztucznej inteligencji oraz budowaniem europejskiej suwerenności technologicznej. Więcej o samej debacie napiszemy wkrótce w kolejnej publikacji.

Podczas posiedzenia dr inż. Zygmunt Krasiński, prezes IZTECH, Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes FSNT-NOT oraz prorektor Arkadiusz Ptak, reprezentujący prof. Teofila Jesionowskiego, rektora Politechniki Poznańskiej, zaprosili również uczestników na V Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne – CETEF’26, które odbędzie się 19–20 października 2026 roku na Politechnice Poznańskiej. Forum zainicjowane przez IZTECH pod patronatem Parlamentu Europejskiego należy dziś do najważniejszych platform debaty o bezpieczeństwie technologicznym, transformacji przemysłowej i strategicznych technologiach dla Europy Środkowej (więcej na: https://cetef.eu/ ).

Jolanta Czudak-Tomaka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here