Więcej tanich mieszkań na wynajem

554

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej społecznej części pakietu mieszkaniowego z poprawkami. Zakładanym efektem rozwiązań proponowanych przez Ministerstwo Rozwoju będzie przekazanie samorządom średnio 500 milionów rocznie na budownictwo mieszkaniowe. To blisko dwa razy więcej niż obecnie. Projekt zakłada zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawę warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach i dopłaty do czynszów.

Przewiduje też wakacje czynszowe w TBS,  możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, a także wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę.

Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa o wartości 1,5 mld złotych będzie wsparciem w budowie mieszkań w gminach, które ucierpiały finansowo z wyniku COVID-19. Zakłada się też wprowadzenie  ułatwień dla osób, które mają książeczki mieszkaniowe, pomoc dla wynajmujących, których dotknęły ekonomiczne skutki COVID-19 i cyfryzację procesu budowlanego. Takie mają być m.in. efekty społecznej części pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju.

Pakiet ma stanowić impuls rozwojowy dla gospodarki, w którą uderzyła pandemia COVID-19. Dziś Rada Ministrów przyjęła poprawki do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Obejmuje on zmianę kilkunastu ustaw.

 – Zaproponowany przez nas szeroki pakiet zmian w budownictwie społecznym i komunalnym jest odpowiedzią na wciąż rosnący popyt na tańsze mieszkania na wynajem. Zwłaszcza w obecnej sytuacji, wywołanej pandemią koronawirusa, zapotrzebowanie to może rosnąć. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które z jednej strony oferują rodzinom dopłaty do czynszów, a z drugiej – dopłaty do gminnych czy miejskich spółek mieszkaniowych. Pozwolą one budować tańsze mieszkania. Nasze propozycje dla budownictwa mają być  impulsem, kołem zamachowym dla polskiej gospodarki  – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

I dodaje: – Mieszkanie ma nam dawać poczucie bezpieczeństwa, ma być realizacją prawa do wolności i służyć rozwojowi. Ale państwo ma też wspierać najsłabszych, zwłaszcza teraz, w obecnej, trudnej sytuacji wywołanej koronawirusem. Stworzyliśmy rozwiązania, które dają narzędzia, środki oraz zachęty do rozwoju samorządom tak, aby efektywnie kształtowały one politykę mieszkaniową i dostosowywały ją do potrzeb swoich mieszkańców.

A wiceminister rozwoju Robert Nowicki wskazuje: –  Zwiększenie możliwości inwestycyjnych i prawnych samorządów w realizacji polityki mieszkaniowej, to cel naszego pakietu. Zakładanym efektem naszych rozwiązań będzie przekazanie samorządom średnio 500 milionów rocznie na budownictwo mieszkaniowe. To blisko dwa razy więcej niż obecnie. Poza tym uruchomimy dodatkowe środki z nowo utworzonego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, żeby jeszcze mocniej wesprzeć samorządy w czasie, kiedy ich budżety mogły podupaść ze względu pandemię koronawirusa. Nasze zamierzenia chcemy zrealizować razem z partnerami: samorządami, deweloperami, spółdzielniami oraz instytucjami. Dzięki tej współpracy będzie więcej tanich i o wysokim standardzie mieszkań oraz możliwy będzie dalszy rozwój rynku mieszkaniowego w Polsce.

 – Celem cyfryzacji procesu budowlanego jest uproszczenie i przyspieszenie czynności realizowanych w ramach dotychczasowych procedur. Lockdown związany z pandemią COVID-19 uwypuklił potrzebę cyfryzacji kolejnego działu administracji publicznej – uzupełnia Dorota Cabańska, p.o. zastępcy Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Szczegółowe rozwiązania na stronie       https://www.gov.pl/web/rozwoj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here