Radio DAB+ Co to jest ?

technologia radia cyfrowego w eterze już jest w Polsce

249

Dążenie do poprawy jakości nie zawsze jest proste i nie zawsze nowoczesność to dążenie zaspokaja pytanie radio dab+ co to jest ?. Czy pamiętacie skok jakości odsłuchu z płyt winylowych na płyty CD? Zachwyt był ogromny bo to jakość cyfrowa, tak było do pewnego momentu.

Okazało się że format zapisu na płytę CD w przypadku audio to był WAVE. Nieskompresowany dźwięk o naturalnym odwzorowaniu bez uszczerbku dla jakości i głębi.

Niestety jak to w życiu bywa a spece od marketingu i księgowi wiodą w tym prym, cięcia, oszczędności i chęć zysku wzięły górę. Okazało się że format zapisu MP3 to też format cyfrowy i można się nim chwalić jako nowszym i fajniejszym. Lud to kupił i tak oto jakość ustąpiła księgowym. Producenci dostali mechanizm zmieszczenia 10x więcej muzyki na tej samej objętości i tak oto mp3 stało się standardem. Oczywiście jeśli pliki są mało skompresowane mała jest szkoda dla jakości odwzorowania brzmienia. Niestety człowiek zawsze dąży do upraszczania i cięcia kosztów za wszelką cenę.

logo dab+

Radio DAB+ Co to jest ? I czy lepsze od FM

Paradoks polega na tym że nośnikiem w eterze jest sygnał FM. W przypadku formatu DAB+ na częstotliwości w okolicach 200MHz czyli ponad dwukrotnie wyższej od tradycyjnego radia FM.

Zagmatwanie leży w tym że chodzi o sposób dekodowania dźwięku. Mniemam że i tak większość stacji analogowych ma cyfrowe konsolety które zamieniają dźwięk na cyfrowy mp3 i wysyłają do nadajników w postaci cyfrowej. Tam już jednak ten sygnał jest transmitowany analogowo na fali nośnej FM w zakresach 88-108 MHz. W DAB+ jest podobnie i na tej samej analogowej fali FM jest to przenoszone do naszych odbiorników.

Różnica polega na tym że sygnał na tej fali FM jest nadal cyfrowy i potrzebuje specjalnego odbiornika cyfrowego do jego odtworzenia. Nieszczęście polega na tym że stacje przesyłają do nadajnika mp3. Nadajnik DAB+ przetwarza to na HE-AAC v2 i w tej postaci trafia do naszych odbiorników.  Ten kodek jest lepszy od mp3, pamiętajmy że nawet internetowe stacje nadają w mp3 więc jest progresja. Czy doczekamy się nieskompresowanych plików? Zobaczymy, na dzisiaj postarajmy się by DAB+ stało się powszechne.

Radio DAB+ Co to jest ? lepiej słychać

Generalnie DAB+ poza oczywiście lepszą jakością od analogowego FM ma jedną ekonomiczną zaletę. Można w eterze nie zakłócając innych stacji rozlokować ich kilkukrotnie więcej w tej samej lokalizacji, dab+ co to jest?. To pozwoli na ofertę bardziej zróżnicowaną programowo, będzie też tańsze czyli łatwiej dostępne dla małych nadawców. Obecnie rynek jest zdominowany przez wielkich graczy medialnych i 4 grupy radiowe mają w ręku 80% rynku. Dzięki DAB+ pojawią się podmioty niezależne więc najbardziej ucierpią właśnie ci wielcy gracze. To oni są odpowiedzialni w naszym kraju za działania na rzecz opóźnienia wprowadzenia cyfrowego radia. Gra idzie o setki milionów złotych rocznie. Dezinformacja na temat DAB+ cofa nas wszystkich. Tak więc nie pytanie co to jest radio dab+ tylko czemu dopiero teraz jest wprowadzane.

W Niemczech i Francji już 90% stacji nadaje równolegle w DAB+, czemu my musimy zawsze być za mieszkańcami Czarnego Lądu? Fundacja EmanioArcus jest pionierem i tworzy pierwsze radio DAB+ prowadzone przez zespół redakcyjny z niepełnosprawnościami. Można go słuchać w eterze w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu oraz Katowicach ale także z tego linku w sieci RADIO BEZPIECZNA PODRÓŻ.  Jeśli chcesz nawiązać współpracę z pierwszym radiem DAB+ prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami, jeśli chcesz zostać redaktorem lokalnym pisz p@radiobp.org

poznaj nowe Megane EV z super radiem dab+ na pokładzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here