Ramię robotyczne do wykonywania tekstów covidowych

910

W Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu uruchomiono nowoczesne ramię robotyczne. Urządzenie znajdzie zastosowanie m.in. w trakcie wykonywania testów wykrywających przeciwciała przeciwko COVID-19. Pierwsze na UAM ramię robotyczne wykorzystywane będzie zarówno w immunodiagnostyce, jak i biodruku 3D.

Pracami zespołu kieruje prof. dr hab. inż. Jakub Rybka z UAM, który zajmuje się wykorzystaniem nanomateriałów w biotechnologii oraz inżynierii biomedycznej. „Pracowaliśmy nad tym urządzeniem razem z firmami Rob-Tech oraz Cellivia przez pół roku w ramach naszego projektu. Przede wszystkim zostało to zaprojektowane, abyśmy mogli wykonywać test immunodiagnostyczny, który opracowaliśmy w ub. roku na UAM – ale możliwości rozbudowy tego robota są praktycznie nieograniczone. W związku z tym już w tej chwili udało nam się zaimplementować drugą działkę naukową z naszego laboratorium, czyli biodruk 3D” – tłumaczył PAP prof. Rybka, wyjaśniając, że normalnie w 3D drukuje się z plastiku, czy innych polimerów, a jego laboratorium drukuje również z komórkami.

Dodał, że zastosowanie urządzania w trakcie wykonywania testów wykrywających przeciwciała przeciwko COVID-19 i co za tym idzie wprowadzenie automatyzacji tego procesu, nie tylko przyśpieszy sam proces, ale i udoskonali obecnie stosowane narzędzie, m.in. poprzez eliminację potencjalnych błędów ludzkich.

Prof. Rybka podkreślił również, że misją Laboratorium Biotechnologii Stosowanej Centrum Zaawansowanych Technologii UAM jest wyjście poza granice nauk podstawowych i połączenie odkryć akademickich z zastosowaniami w życiu codziennym. Wskazał, że zespół dąży do nawiązania współpracy zarówno z podmiotami naukowymi, jak i przemysłowymi, aby napędzać innowacje w biotechnologii.

Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska podkreśliła podczas uroczystości, że „uczelnia jest miejscem, którym powinny się stykać różne środowiska”. „Więc jeśli mówimy o synergii nauki i przemysłu, o synergii pokoleń, czy synergii miasta i uczelni to – to jest miejsce chyba jak najlepsze do tego typu stwierdzeń” – wskazała. Dodała, że Centrum Zaawansowanych Technologii UAM nie po raz pierwszy udowadnia, że jest wiodącym ośrodkiem łączącym badania naukowe z rzeczywistymi potrzebami i wyzwaniami, przed którymi stoi ludzkość.

W wydarzeniu wziął udział także m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, oraz poprzedni rektorzy UAM – Bogdan Marciniec, Bronisław Marciniak, oraz Stefan Jurga.

autor: Anna Jowsa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here