W najnowszej edycji raportu Polityki Insight analitycy sprawdzili jak czempioni narodowi dbają o bezpieczeństwo Polski. Stoimy w obliczu istotnych zmian geopolitycznych, związanych z trwającą wojną w Ukrainie, narastającymi napięciami na linii Chiny – USA, a także dynamiczną sytuacją wokół Tajwanu. Powoduje to konieczność pilnego wzmocnienia filarów bezpieczeństwa narodowego Polski, nie tylko w wymiarze militarnym, ale również energetycznym, zdrowotnym, żywnościowym i cyberbezpieczeństwie.
Istotną rolę w tym zakresie odgrywają czempioni narodowi, czyli spółki skarbu państwa oraz prywatne firmy. To one, poprzez swoją działalność, współtworzą bezpieczeństwo państwa w poszczególnych obszarach.
– Wojna w Ukrainie i pandemia covid otworzyły nowy rozdział w polskiej polityce, zwłaszcza jeśli chodzi o stosunek do przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa czyli tzw. czempionów narodowych. Wydarzenia ostatnich lat sprawiły, że nie są oni postrzegani wyłącznie jako fundamenty gospodarki, innowatorzy czy pracodawcy, lecz także jako firmy, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo kraju w jego wszystkich wymiarach: od obronności, przez niezależność energetyczną i cyberbezpieczeństwo, aż po bezpieczeństwo finansowe, zdrowotne i żywnościowe – mówi Adam Czerniak, dyrektor ds. badań Polityki Insight i współautor raportu.
W czołówce rankingu polskich czempionów narodowych znalazły się firmy państwowe i prywatne. Na podium stanęły PKN Orlen, KGHM i Grupa Azoty, określone przez autorów mianem czempionów międzynarodowych. W pierwszej dziesiątce znalazły się także m.in. Selena FM, Asseco, JSW i Polpharma, które zakwalifikowane zostały do kategorii czempionów narodowych. To już piąta edycja publikowanego przez Politykę Insight raportu.
– Od pięciu lat opracowujemy ranking największych polskich firm o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Większość rankingów firm opracowywanych w Polsce skupia się wyłącznie na wielkości przedsiębiorstwa lub grupy kapitałowej mierzonej podstawowymi wskaźnikami makroekonomicznymi – przychodem, zyskiem, eksportem czy zatrudnieniem. Jednak to tylko jeden z wymiarów, na który kładzie się nacisk w polskim dyskursie publicznym o czempionach narodowych. Oprócz wielkości przedsiębiorstw ważna jest także ich wydajność, rola w branży, obecność na rynku międzynarodowym czy inwestycje w rozwój i innowacyjność. Tym razem w szczególnie uważnie przyglądamy się temu, jak zmieniła się rola polskich czempionów narodowych w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa. Państwo nie jest ich w stanie zastąpić, powinno ich w związku z tym wspierać – uważa Adam Czerniak.
Opracowanie obejmuje ranking polskich czempionów na podstawie autorskiego wskaźnika Czempionów Narodowych (NC). Składa się na niego średni wynik każdej firmy w czterech kluczowych kategoriach: gospodarka, branża, zagranica i innowacyjność. Na podstawie wyliczeń wyróżnionych zostało 40 polskich firm, które mogą być uważane za czempionów w czterech kategoriach: czempionów międzynarodowych, czempionów narodowych, aspirujących czempionów narodowych i czempionów lokalnych.
Polityka INSIGHT