Recepty elektroniczne wprowadzone zostaną od 8 stycznia

1176

Nowa forma realizacji recept ma ograniczyć błędy, zaoszczędzić czas oraz wyeliminować recepty nieczytelne oraz fałszywe. Od 8 stycznia lekarze powinni wystawiać je przede wszystkim w elektronicznej postaci. Papierowa forma nadal będzie dopuszczalna w wyjątkowych przypadkach, jednak co do zasady wprowadzona zostaje forma cyfrowa. Pacjent sam zdecyduje, w jakiej wersji zechce ją otrzymać: jako wydruk informacyjny, w wiadomości SMS w postaci 4-cyfrowego kodu lub  w e-mailu w pliku PDF.

Do realizacji e-recept przygotowane są już wszystkie apteki. Systematycznie zwiększa się także liczba szpitali, przychodni oraz gabinetów, które wystawiają recepty elektroniczne.

Dla pacjenta na pierwszy rzut oka zmieni się tylko tyle, że zamiast papierowej recepty z podpisem i pieczątką otrzyma na karteczce 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL wystarczy, by wykupić przepisane leki w aptece (lub w kilku aptekach zrealizować receptę częściowo).

Termin ważności e-recepty to 30 dni od daty wystawienia, czyli tak jak w przypadku recept papierowych. W uzasadnionych przypadkach osoba wystawiająca receptę elektroniczną może oznaczyć, że termin jej realizacji wynosi do 365 dni. Jeżeli pacjent nie wykupi jej w ciągu 30 dni od wystawienia albo naniesionej na niej daty realizacji „od dnia”, to recepta ta będzie realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły. Wydłużenie terminu nie będzie jednak dotyczyło wszystkich leków, wyłączono z tego przepisu m.in. środki odurzające i substancje psychotropowe, które w dalszym ciągu będzie można wykupić wyłącznie w ciągu 30 dni od wystawienia recepty.

Pacjenci nie muszą zakładać żadnych kont internetowych w celu wykupienia leków przepisanych w formie e-recepty. Założenie takiego konta (Internetowego Konta Pacjenta) jest dobrowolne. Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia. Do założenia IKP wystarczy darmowy profil zaufany.

Internetowe Konto Pacjenta daje więcej korzyści. Przede wszystkim można otrzymywać wystawioną e-receptę SMS-em lub e-mailem. Chorzy przewlekle mogę poprzez IKP otrzymywać kolejne e-recepty bez konieczności wizyty u lekarza prowadzącego. Ponadto IKP daje dostęp do dotychczas zrealizowanych recept (po 1 stycznia 2019) wraz z przepisanym dawkowaniem. IKP zawiera także historię wizyt pacjenta sfinansowanych przez NFZ (od 2008 roku). W ramach takiego konta rodzice mają dostęp do informacji medycznych swoich dzieci do 18. roku życia. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here