Prof. Giuseppe Guarnaccia nominowany do tytułu honorowego obywatela Lublina

2052

Za trzy dni lubelscy radni zdecydują czy powiększy się grono honorowych obywateli miasta o dwie nowe osoby. Do tytułu nadawanego autorytetom naukowym i moralnym o wybitnych zasługach dla krajowej i międzynarodowej promocji Lublina rekomendowany jest włoski okulista prof. Giuseppe Guarnaccia i dominikanin ojciec Ludwik Wiśniewski. Od 1994 r. przyznano 13  takich wyróżnień. Na liście są m.in.  św. Jan Paweł II, prof. Norman Davis i  ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Ostatnie honorowe obywatelstwo Lublina przyznano w 2018 r. Otrzymał je ks. Grzegorz Pawłowski  w dowód wdzięczności za udział w życiu duchowym mieszkańców Lublina i wieloletnie związki z miastem, w uznaniu ogromnego autorytetu moralnego i religijnego, jako wyraz przywiązania i szacunku do tradycji.

– Dla lubelskiego środowiska okulistycznego rekomendacja dla prof. Giuseppe Guarnaccia, dyrektora generalnego Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugano ma szczególne znaczenie – wyjaśnia prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Prof. Guarnaccia jest jednym z najwybitniejszych specjalistów okulistyki na świecie, z którym nasz ośrodek współpracuje od wielu lat. Zawdzięczamy mu założenie w Lublinie satelitarnego centrum ESASO, będącego jedyną w Europie, a drugą na świecie filią Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki w Lugano w Szwajcarii. To między innymi dzięki temu Lublin stał się centrum konferencji, spotkań i warsztatów specjalistów z zakresu okulistyki z całego świata, dając tym samym szerokie możliwości rozwoju kompetencji kadr, a przede wszystkim promując Lublin jako międzynarodowy ośrodek edukacyjny w zakresie nowoczesnych metod chirurgii oka.

Oprócz Lublina satelitarna placówka badawczo-szkoleniowa ESASO znajduje się jedynie w Singapurze. W lubelskim ośrodku wyposażonym w aparaturę i sprzęt okulistyczny  na światowym poziomie, szkolą się lekarze  z wielu europejskich krajów m.in. z Włoch, Szwajcarii, Grecji i Turcji. Filia Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych, stała się międzynarodowym ośrodkiem edukacyjnym w zakresie nowoczesnych metod stosowanych w chirurgii oka.

– Przed powstaniem tej satelitarnej placówki  w Lublinie, polscy okuliści przechodzili specjalistyczne szkolenia w chirurgii oka w Lugano – przypomina prof. Robert Rejdak, który od kilkunastu lat jest również dyrektorem ds. szkolenia praktycznego lekarzy w szwajcarskim ESASO. – Teraz bez opuszczania kraju nasi lekarze mogą przechodzić te same szkolenia w naszym ośrodku, który zdobył sobie już międzynarodowe uznanie. Bez wątpienia ten sukces zawdzięczamy prof. Giuseppe Guarnaccia, który przychylił się do wypromowania polskiej okulistyki w świecie.

Kilkuset okulistów z całego świata bierze udział w odbywających się w Polsce konferencjach  ESASO Retina Academy.  Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych wybrała nasz kraj na miejsce kongresów doceniając wybitne dokonania polskich specjalistów w dziedzinie okulistyki. Pionierskie operacje  najtrudniejszych przypadków leczenia zaćmy, hybrydowej witrektomii siatkówki oka, urazów gałki ocznej, schorzeń plamki żółtej oraz nowatorskiej terapii leczenia jaskry są cenione w świecie.

Te dokonania w pełni uzasadniają decyzję o przyznaniu prof. Giuseppe Guarnaccia tytułu honorowego obywatela miasta. Drugim z kandydatów do tego wyróżnienia jest dominikanin ojciec Ludwik Wiśniewski, który przez lata swojej niezłomnej działalności wniósł istotny wkład w tworzenie środowisk demokratycznej opozycji, a z kręgu wychowanków Ojca wywodzi się liczne grono liderów niepodległej Polski, czytamy w treści projektu uchwały.

Nad uchwałami w tych sprawach radni miejscy będą debatować w najbliższy czwartek. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here