Renault Megane EV – Elektromobilność po Francusku

Jeden z najładniejszych elektryków w Europie Megane EV czyli Francja elegancja

305

Kierowcy zawsze kochali Megane za stylistykę i własności jezdne. Każda generacja stawała się atrakcyjniejsza, ale z tym elektrykiem to przesadzili… Megane EV jest ładne!!! Francuska szkoła dizajnu znów dała radę. Nieprzypadkowo zrezygnowano z jakichkolwiek nawiązań do Megane spalinowego!!! A co będzie z Clio? Czy cała gama elektryków pozostanie przy starych nazwach ale tylko nazwach?

Megane EV całkiem elektryczny

Unijna dyrektywa mówiąca o zakazie sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku nie nastraja optymistycznie. Kolejny raz politycy urządzają świat za nasze pieniądze. Chodzi o przymuszenie do elektromobilności czy o ekologię. Jeśli chodzi o ekologię to produkcja baterii oraz silników elektrycznych jest zabójcza dla środowiska naturalnego. Ale oczywiście wszystko pójdzie do produkcji poza UE. Czyli mamy także zafundowane bezrobocie, bo w przemyśle motoryzacyjnym pracują miliony osób. Szkoda, ponieważ jest benzyna syntetyczna czyli zeroemisyjna. Są paliwa na metanolu, a więc zeroemisyjne choć spalinowe. Czemu musimy być zakładnikami urzędasów?

Ludzie którzy pokochali Megane zrobili to z własnego wyboru a czy będzie elektryczny czy nie to sprawa drugorzędna. Pierwsze wrażenie po zajęciu miejsca za kierownicą to kompletnie nowa jakość. Auto jest supernowoczesne, ale nie jest przeładowane gadżetami. Nie robi na siłę nowoczesnego wyglądu, bo po prostu jest nowoczesne. Materiały użyte do budowy są wysokiej jakości, ale koncepcja użytkowa i ergonomiczna diametralnie inna od zwykłego Megane. Zacznę od deski, cała jest pokryta tkaniną i jest to rewelacyjny pomysł dający świetny ludzki wymiar. Koniec z plastikiem czy skórą, tak jest lepiej.

wnętrze Megane EV
wnętrze Megane EV zaprojektowano we francuskim stylu

Jedziemy w Polskę elektrykiem czyli… ZASIĘG elektrycznego Megane

Producent deklaruje, że przy ekonomicznej jeździe mamy ponad 400 km zasięgu… a przy normalnej???? 230 km!!!! Tak! Pojechaliśmy do Torunia z naszej redakcji, to jest 199 km, jechaliśmy +5 km/h do znaków i gdy zajechaliśmy na miejsce zostało 7% baterii. Po drodze z Legionowa do Torunia mamy raptem 2 miejsca do ładowania pojazdów. Ładowarki w Polsce to dramat, niektóre rejony to wręcz pustynia. W Płońsku mamy OrlenCharge a w Sierpcu Elocity, mówię o ładowarkach dostępnych z ulicy, tak przy trasie. W samym Toruniu mamy ponad 40 miejsc z co najmniej 2 punktami ładowania. Jak na ilość aut EV w Toruniu to sytuacja komfortowa.

Akumulatory Litowo-Jonowe to na dziś szczyt możliwości, ale na szczęście zbliża się nowa era baterii. Na dziś jednak to drogie i słabe rozwiązanie. Jeśli za każdym razem wyjeżdżając dalej jak na zakupy jest problem z powrotem, to jest to bez sensu. Jeśli elektromobilność się u nas szybko rozwinie to zrujnuje sieć. Kraj nie jest przygotowany na to zjawisko i blackout zbliża się wielkimi krokami. Pokazówka zacznie się jeszcze tego lata. Jeśli będą upały to poza klimatyzatorami w biurach i w domach sieć będzie musiała obsłużyć te auta stojące w godzinach szczyt w korkach. Cóż za piękna katastrofa zbliża się!!!.

deska Renault Megane EV jest supernowoczesna z dużym panoramicznym ekranem
deska rozdzielcza i konsola Megane EV to XXI wiek

Megane EV bardziej dynamiczne od RS Line na benzynę

Wersja elektryczna przyspiesza w 7,4s i poza Megane RS jest to najdynamiczniejsze seryjne Megane. Frajda z używania pedału gazu jest taka, że w aucie elektrycznym nie występuje turbo dziura. Reakcja na wciśnięcie gazu jest natychmiastowa. Może nie taka jak w Tesli Plaid, ale jest fajnie. Silnik ma ponad 200 KM i pamiętajcie, że moment obrotowy i moc, są dostępne już od 0obr/min. To jest największa zaleta silnika elektrycznego, no i to, że nie musi mieć skrzyni biegów (która zwykle jest skomplikowana, droga i awaryjna). Optymistyczne jest to, że jeśli możemy się ładować z własnego gniazdka, to koszty jazdy będą naprawdę niskie.

Pamiętajcie o wożeniu ze sobą ładowarki na 230V bo czy to u rodziny czy u znajomych można się podładować za naprawdę małe pieniądze. My robiąc ten test w różnych miejscach korzystaliśmy z EloCity. Obecnie jest to jedna z najpowszechniejszych sieci a przy tym jest bardzo elastyczna i w niektórych miejscach są promocje poniżej 1.50PLN za kWh. Spotkaliśmy także w Toruniu gdzie mamy redakcję lokalną, mnóstwo ładowarek Energi, ale niestety by z nich korzystać trzeba mieć własne kable a nie każdy takie ma!!!

Bezpieczny zakup elektryka Megane EV a potem Greenway czy EloCity??

posłuchaj audycji Moto Magazyn emitowanej w Radio Bezpieczna Podróż

test Renault Megane EV wrażenia subiektywne

w każdy wtorek po 17:05 Moto Magazyn RBP

Piłeś – nie jedź!, audycja przeciw uzależnieniowa w Radio Bezpieczna Podróż, posłuchaj podcastów może jesteś AA a może DDA? zapoznaj się z problemem, posłuchaj tych co wyciągnęli z problemu masę ludzi.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here