Resort finansów wycofuje się z opodatkowania kryptowalut

1253

Nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) wprowadza zwolnienie z podatku umów sprzedaży i zamiany walut wirtualnych. Pierwotnie Ministerstwo Finansów chciało opodatkować obrót krypto walutami. W istocie oznaczałoby to konieczność zapłaty jeden proc. wartości rynkowej bitcoina i jego alternatywnych form przez kupującego. Według postanowień resortu finansów w przypadku ich wymiany bez zamiany na tradycyjne waluty wszyscy uczestnicy transakcji powinni solidarnie zapłacić daninę. Nowa wersja ustawy przewiduje odstąpienie od tej regulacji

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku. Zmiany oceniane są pozytywnie: – W wielu przypadkach podatek ten realnie stanowiłby konfiskatę majątku – wyjaśnia Mateusz Grosicki, adwokat i doradca podatkowy z KG Legal.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W tym momencie znajduje się on na etapie opiniowania.
Nowa wersja ustawy przewiduje wprowadzenie do obrotu prawnego zwolnienia od podatku dla czynności związanych ze sprzedażą i wymianą walut wirtualnych w rozumieniu ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Przypomnijmy – zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów z 4 kwietnia 2018 roku obrót kryptowalutami miał podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). W istocie oznaczałoby to konieczność zapłaty 1 proc. wartości rynkowej bitcoina i jego alternatywnych form przez kupującego. Według postanowień resortu finansów w przypadku ich wymiany bez zamiany na tradycyjne waluty wszyscy uczestnicy transakcji powinni solidarnie zapłacić daninę.

Wyłączone z takich restrykcji miały być umowy objęte podatkiem VAT lub takie, w których jedna ze stron jest z niego zwolniona. Obowiązek miał dotyczyć osób, które jednocześnie mieszkają w Polsce i tu dokonały konkretnej czynności.

W praktyce obrót kryptowalutami był zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie rozporządzenia, które przestanie obowiązywać z końcem 2019 roku. Teraz obowiązywać będzie zwolnienie na mocy ustawy.

Wnp.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here