Rewolucja w endoprotezoplastyce stawu kolanowego

821

Najnowocześniejszy na świecie robot ortopedyczny NAVIO operuje w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Endoproteza kolana z użyciem robota to przełom w leczeniu choroby zwyrodnieniowej. Niezwykle precyzyjne urządzenie pozwala osiągać  znacząco lepsze i przewidywalne wyniki zabiegu. Do tej pory od doświadczenia i umiejętności chirurga-ortopedy na sali operacyjnej zależała skuteczność zabiegu i dopasowanie endoprotezy. Robot NAVIO dzięki swojej aptekarskiej dokładności zmniejsza do zera ryzyko popełnienia ewentualnego błędu i dokonania zbyt daleko idącej ingerencji w staw kolanowy – kierownik Kliniki dr hab. Artur Stolarczyk.  

Po tradycyjnie wykonanej operacji stawu kolanowego tkanki miękkie muszą się zaadaptować. Trwa to czasem pół roku, czasem rok. Po zabiegu robotem ortopedycznym nie trzeba czekać na adaptację, ponieważ wszystko jest idealnie zbalansowane. – Mniej naruszamy kości, mniej ingerujemy w staw. Pacjenci biorą więc mniej leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i poprawiających krążenie – mówi dr hab. Artur Stolarczyk. – Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego to przewlekły i postępujący proces niszczenia prawidłowej struktury stawu, na którą składa się degeneracja chrząstki, kości podchrzęstnej, więzadeł, torebki stawowej oraz innych elementów tworzących staw kolanowy.

Dzięki użyciu robota, który w trakcie zabiegu mapuje powierzchnię chorego stawu kolanowego, nie jest wymagane wcześniejsze badanie RTG – obraz powstaje podczas operacji. Pozwala to również przeprowadzić zabieg z dużo większą precyzją. W trakcie wstawiania endoprotezy limit błędu wynosi tylko 1 mm, więc ludzkie oko często nie jest w stanie zauważyć tak małej różnicy. Robot posiada czułość rzędu 0,5 mm, dzięki czemu implant wprowadzany jest w najlepszym ułożeniu i w sposób optymalny dla pacjenta. Użycie robota wiąże się też z mniejszym uszkodzeniem tkanek miękkich w porównaniu z metodą konwencjonalną.

Ostatnio w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 78-letniej pacjentce wszczepiono endoprotezę stawu kolanowego przy użyciu jedynego w Polsce robota ortopedycznego NAVIO. Pacjentka, którego współoperatorem był robot, cierpiała na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, ale przez wiele lat była osobą aktywną, poruszającą się samodzielnie. W ostatnim czasie jej stan pogorszył się, miała duże problemy z chodzeniem i musiała używać kul. Obecnie jest w szpitalu i przechodzi rekonwalescencję.

Korzyścią dla chorych płynącą z zastosowania robota jest mniejszy ból pooperacyjny, wcześniejsza rehabilitacja oraz skrócony czas pobytu w szpitalu . Najczęściej pacjent opuszcza szpital 2 dni po operacji. Tego typu zabieg zwiększa również przeżywalności implantów, a jednocześnie zmniejsza ilość późniejszych zabiegów rewizyjnych. NAVIO pozostanie na stałe w naszej Klinice i będzie wykorzystywany do kolejnych operacji.

Rocznie w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji przeprowadza się około 280 zabiegów wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Dzięki użyciu robota zespół Kliniki będzie w stanie wykonać 2 razy więcej operacji tego typu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here