Robert Rejdak profesorem wizytującym uniwersyteckiej kliniki okulistycznej w Palermo

402

Trwająca od dwóch dekad wielopłaszczyznowa współpraca kliniczna, naukowa i dydaktyczna  uniwersyteckiej kliniki okulistycznej w Lublinie z włoskimi okulistami jeszcze  mocniej  się zacieśniła. Profesor Robert Rejdak, kierownik kliniki został profesorem wizytującym w uniwersyteckiej Katedrze i Klinice Okulistyki w Palermo. Pierwszy z czterech tygodniowych pobytów rozpoczyna tam 8 kwietnia, a 11 kwietnia wygłosi w Palermo honorowy wykład, otwierający Zjazd Włoskiego i Sycylijskiego Towarzystwa Okulistycznego.

– Współpraca międzynarodowa ze światowymi ośrodkami w wielu krajach jest naszą tradycją od wielu dekad – informuje prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji. – Bardzo cenimy sobie nasze naukowe i kliniczne kontakty z włoskimi partnerami. Od dwóch dekad intensywnie współpracuję z wieloma  ośrodkami na terenie Włoch, począwszy od Mediolanu aż po Sycylię, a także z  Europejską Szkołą Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugano, którego dyrektorem jest prof. Giuseppe Guarnaccia.  Jest to międzynarodowe centrum edukacji dla specjalistów z zakresu najnowszych technologii stosowanych w chirurgii  siatkówki, jaskry i innych chorób oczu.

Prof. Robert Rejdak jest pierwszym polskim okulistą, który pełnić będzie we Włoszech rolę profesora wizytującego. Każdy z czterech tygodniowych pobytów w Katedrze i  Klinice Okulistyki w Palermo, którym kieruje prof. Enza Bonfiglio, wypełniony jest  bardzo intensywnym programem wykładów, seminariów i ćwiczeń z fizjologii, chirurgii i patologii oka. Będą w nich uczestniczyć studenci  oraz okuliści rozpoczynający pracę zawodową.

– Jestem dumny z aktywnej współpraca z prof. Bonfigilo, która zaprosiła mnie do Palermo, a także z naszych kontaktów naukowych z zespołem profesora Teresio Avitabile z Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Katanii – podkreśla prof. Robert Rejdak. – Jest to wielki autorytet w dziedzinie włoskiej, europejskiej i światowej okulistyki. Był opiekunem i promotorem wielu wybitnych włoskich okulistów. Bardzo się cieszymy w Lublinie z naszej klinicznej i naukowej współpracy z tak znaczącym autorytetem w świecie okulistyki. Z prof. Avitabile, podobnie  jak z prof. Enzo Bonfiglio łączą nas z prof. dziesiątki wspólnych artykułów i projektów naukowych, zasiadamy razem w międzynarodowych gremiach i uczestniczymy w bilateralnych wizytach obu krajach. Jest mi niezmiernie miło że zwieńczeniem tej wieloletniej współpracy jest uzyskanie tytułu profesora wizytującego Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Palermo.

Dokonania naukowe i kliniczne prof. Roberta Rejdaka  cenione są od wielu lat przez światowe gremia okulistyczne, dlatego to właśnie jemu powierzono wygłoszenie honorowego wykładu otwierającego 11 kwietnia Zjazd Włoskiego i Sycylijskiego Towarzystwa Okulistycznego w Palermo.  Profesor jest nie tylko pierwszym polskim okulistą, który będzie pełnił  we Włoszech zaszczytną funkcję profesora wizytującego, ale jest także jedynym doctorem Honoris Causa w okulistyce.  Szefowi lubelskiej Kliniki ten prestiżowy tytuł przyznał w ubiegłym roku Lwowski Narodowy Uniwersytet Medyczny imienia Danyły Halickiego.

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here