Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska otworzyła konferencję naukową pt. „Rola kobiet w atomie. Przeszłość. Współczesność. Przyszłość”, która została zorganizowana w Sejmie 18 listopada 2024 r. – w roku, w którym przypada 90. rocznica śmierci Marii Skłodowskiej-Curie. Przywołała słowa podwójnej noblistki z fizyki i chemii, która powiedziała: „Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś pięknym”.
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że w parlamencie często rozmawia się o prawach kobiet, kobietach w polityce i samorządzie, ich zdrowiu czy sytuacji na rynku pracy, jednak bardzo rzadko dyskutuje się o kobietach w nauce, a zwłaszcza w atomie.
Powiedziała, że celem konferencji jest uhonorowanie najwybitniejszej uczonej świata Marii Skłodowskiej-Curie, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, prekursorki radiochemii, pierwszej kobiety we Francji i na świecie, która objęła katedrę na Sorbonie. „W tym gronie doskonale wiemy, jak wielki upór cechował Marię Skłodowską-Curie. Jak trudną drogę przeszła po to, by móc studiować, rozwijać się naukowo i zdobyć narzędzia, które pomogły jej dokonać wielkich odkryć. Jej upór, determinacja, wiara we własne siły, podejmowanie decyzji wbrew krytyce, spowodowały, że dziś możemy wspominać wielki dorobek jedynej kobiety, która otrzymała Nobla dwukrotnie w dwóch różnych dziedzinach. To dorobek, który inspiruje kobiety, jak również mężczyzn na całym świecie” – mówiła marszałek Senatu.
Zdaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kobiety zmieniają oblicze nauki, medycyny, energetyki, a temat konferencji ma wielką wagę, ponieważ dotyczy wykorzystywania zdobyczy przeszłości w budowaniu bezpiecznej przyszłości – bezpiecznej energetycznie i bezpiecznej, jeśli chodzi o postęp medycyny. Dodała ona, że uniwersytety i instytuty naukowe, a także firmy badawcze stoją dziś przed kobietami otworem. Mają więc one nieporównywalnie większe możliwości rozwoju i czerpią z tego pełnymi garściami. „Jestem przekonana, że rola kobiet w dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa w tych i innych obszarach jest i będzie ogromna” – powiedziała.
W trakcie konferencji omówione zostały m.in. takie tematy, jak: Śladami Marii Skłodowskiej-Curie – od radu do hadronoterapii, Dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie jako inspiracja dla badań prowadzonych w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej, Polski atom-aspekty- prawne, Bezpieczeństwo kobiet w badaniach mammograficznych z detektorem cyfrowym, Kobieta jako operator reaktora jądrowego, Udział kobiet w nadzorze nad bezpieczeństwem radiologicznym kraju.
Senat.gov.pl