Różowy Księżyc na niebie. Największa i najjaśniejsza pełnia już jutrzejszej nocy!

2089

W nocy z 7 na 8 kwietnia czeka nas pierwsza pełnia w sezonie wiosennym. Księżyc będzie znajdował się najbliżej Ziemi i będzie o 14 proc. większy oraz 30 proc. jaśniejszy niż w klasycznej pełni, która ma wpływ na samopoczucie. Osoby wrażliwe mogą w tym czasie odczuwać niepokój, obawiać się wielu rzeczy i mieć nieuzasadnione poczucie zagrożenia.

Różowy Księżyc to niezwykłe zjawisko, które mamy szansę obserwować w ciągu najbliższych godzin. Nasz satelita zaświeci w nocy z 7 na 8 kwietnia, a stuprocentowa pełnia będzie miała miejsce dokładnie o 4:35 czasu polskiego. Jednak już od zachodu Słońca, będzie można podziwiać tzw. super-pełnię.

”Zjawisko powszechnie nazywane super-pełnią to moment, gdy księżyc znajdzie się najbliżej nas, a w dodatku będzie wtedy w fazie pełni lub nowiu” – tłumaczy Tania de Sales Marques, astronom z Royal Observatory Greenwich. 

Warto przypomnieć, że w czasie pełni księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Ciała niebieskie są naprzeciwko siebie, co owocuje tym, że Słońce w całości oświetla tarczę Księżyca.

Samo określenie “różowy księżyc” w nazwie jest mylne, gdyż pochodzi nie od odcienia satelity, a od różowego koloru kwiatów floksów kwitnących w tym czasie. Mowa o floksie skrzydlastym – dzikiej roślinie występującej we wschodniej części Ameryki Północnej. Księżyc ten jest również określany jako pełnia paschalna, od greckiego słowa „Pascha”, czyli Wielkanoc. To pierwszy księżyc w pełni po równonocy wiosennej 20 marca traktowany jako zwiastun początku wiosny.

Jak podaje Science Focus, księżyc w nocy z 7 na 8 kwietnia znajdzie się w odległości 357 tys. km od Ziemi, podczas gdy średnia odległość wynosi 384 tys. km. W związku z tym nasz naturalny satelita będzie o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy niż klasyczny Księżyc w pełni.

Kolejny raz to zjawisko będzie można zaobserwować 7 maja 2020 roku. Majowa pełnia będzie nosić nazwę Kwiatowej Pełni. Będzie to ostatnia szansa w tym roku, by zobaczyć Superksiężyc.

Wpływ pełni księżyca na ludzi

Za nietypowe reakcje, których możemy się spodziewać w czasie pełni odpowiada wytwarzana przez układ nerwowy serotonina –  “hormon szczęścia”. Podczas pełni księżyca częściej dochodzi do zaburzeń w procesie jej produkcji, co ma wpływ na szereg różnych parametrów naszego ciała – m.in. temperatury, ciśnienia krwi czy skurczów mięśni gładkich. Blokowanie syntezy serotoniny sprzyja bezsenności, wzmaga apetyt, a podwyższone ciśnienie krwi oddziałuje na pracę naczyń krwionośnych, oskrzeli, jelit a nawet macicy. Często możemy odczuwać także niepokój, obawiać się wielu rzeczy i mieć nieuzasadnione poczucie zagrożenia. Z kolei lunatycy – szczególnie wrażliwi na księżycowe wpływy – odbierają blask srebrnej tarczy satelity jako zaproszenie do nocnych spacerów w somnambulicznym transie.

Autor: Aleksandra Piwowarczyk, studentka dziennikarstwa UKSW

Materiały źródłowe:

https://next.gazeta.pl/next/7,172690,25848404,rozowy-ksiezyc-juz-wkrotce-na-niebie-kiedy-bedzie-mozna-ogladac.html https://tech.wp.pl/rozowy-ksiezyc-w-kwietniu-2020-superksiezyc-czyli-kwietniowa-pelnia-juz-w-tym-tygodniu-6496938137520257a https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Zdrowy-sen/Pelnia-ksiezyca-wplyw-na-organizm-objawy.-Czego-sie-spodziewac

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here