Nowatorskie rozwiązania dla osób starszych i niedowidzących

930

System nawigacji ukryty w kołnierzu dla osób niewidomych i zdalnie sterowany dozownik leków dla osób starszych, to niektóre wynalazki Politechniki Łódzkiej nagrodzone na wystawie IWIS 2020. Urządzenia zaprojektowali studenci z koła naukowego UbiCOMP i pracownicy Instytutu Informatyki. Kołnierz otrzymał złoty medal, a dozownik leków – brązowy, na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS.

System nawigacji dla osób niedowidzących umieszczany jest na szyi osoby idącej. Wibracje wskazują, w którą stronę pieszy powinien się kierować. Wynalazek został zaprojektowany we współpracy z lekarzami i fizjoterapeutami. Wykorzystuje zmysł dotyku do przekazywania informacji o sugerowanym kierunku ruchu. Kołnierz wykonany jest z oddychającej tkaniny sportowej. Maleńkie siłowniki wibracyjne mogą być umieszczone tam, gdzie życzy sobie tego użytkownik.

– Wibrujący bezprzewodowy kołnierz dla niedowidzących sterowany poprzez mikrokontroler łączy się za pośrednictwem Bluetooth z popularnymi nawigacjami, np. z Google Maps – tłumaczy członek zespołu projektowego inż. Mikołaj Woźniak, studiujący informatykę na drugim stopniu. Podkreśla, że nawigacja nie angażuje słuchu, który jest dla osób niedowidzących zmysłem o zasadniczym znaczeniu w odbieraniu świata zewnętrznego.

Większość dotychczasowych rozwiązań opiera się o komunikację audio. – Nasza nawigacja daje jedynie delikatne bodźce w okolicach szyi. Jest to ważne z punktu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale i z uwagi na zwiększony komfort i pewność siebie osób z niepełnosprawnością – mówi Mikołaj Woźniak reprezentujący koło naukowe UbiCOMP.

Apteczka dla seniorów sygnalizująca czas na lek

Inteligentny dozownik ma pomagać osobom starszym, które często zapominają o wzięciu tabletek. Pozwala monitorować terapię choremu, jego opiekunom albo lekarzom. – System powiadamia o konieczności przyjęcia leku za pomocą diod LED i dźwięku. Programowalny dozownik wykorzystuje dane wprowadzone przez użytkownika, a aplikacja mobilna połączona z urządzeniem, pozwala opiekunom na zdalne monitorowanie leczenia” – mówi Adam Lewczuk, jeden ze studentów pracujących nad rozwiązaniem.

Dozownik składa się z kilku osobnych elementów. Można w nim przechowywać, jak w apteczce, także te leki, które są brane doraźnie. Przyjmowaniem leków zarządza się poprzez stronę internetową. System został zaprojektowany we współpracy z lekarzami i opiekunami osób starszych.

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here