CSR czyli społeczna odpowiedzialność biznesu z roku na rok zyskuje na znaczeniu, stając się jednym z kluczowych elementów działalności firm. Realizację jej celów wspierają nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w obszarze IT, które służą przedsiębiorstwom, samorządom i zwiększają standard życia obywateli. O tym, które z nich pomagają dbać o zdrowie i środowisko naturalne opowiada Michał Kierul – prezes zarządu SoftBlue.
Kryzys klimatyczny zwrócił oczy wielu firm na potrzebę stworzenia rozwiązań, które poprawią stan środowiska naturalnego i rozwiążą problemy dotyczące m.in. deficytu wody. Czy SoftBlue ma na swoim koncie projekty o korzystnym wpływie na środowisko naturalne?
Rzeczywiście, wartość odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju docenia coraz większa liczba firm, co jest pozytywnym zjawiskiem. Społeczna odpowiedzialność biznesu pozwala m.in. na budowanie lojalnej społeczności wokół przedsiębiorstwa, a nawet wyróżnienie się spośród konkurencji. W szerszym kontekście ESG oznacza skupianie się na ochronie środowiska i inwestowanie w relacje z otoczeniem danego biznesu, co w efekcie ma wpływ na kształtowanie się warunków dla zrównoważonego rozwoju społeczeństwa oraz naszej planety.
W portfolio SoftBlue znajdują się rozwiązania, które wspierają cele ESG. To np. nasz AirDron, czyli innowacyjny produkt stworzony, aby ułatwiać mierzenie poziomu zanieczyszczeń powietrza. Opracowaliśmy także rejestrator ADC, czyli system zarządzania i monitorowania zużycia energii. Poprawa parametrów i wydajności urządzeń jest dzisiaj bardzo istotna dla zakładów przemysłowych czy przedsiębiorstw komunalnych – dzięki temu możliwa jest optymalizacja kosztowa i racjonalne zarządzanie zasobami firmy. Prowadzimy również prace badawczo-rozwojowe nad systemem zdalnego monitoringu wodomierzy. Pozwoli on znacząco zmniejszyć poziom wycieków z sieci, zoptymalizować wykorzystanie cennych zasobów czystej wody oraz zmniejszyć koszty dystrybucji. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ zmiany klimatyczne powodują, że już dziś wiele regionów i państw świata zmaga się z deficytem wody. Nawet Polska ma z tym problem. Jesteśmy jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie.
W Polsce palącym problemem jest także smog. Z powodu zbyt wysokiego stężenia w powietrzu pyłów zawieszonych PM 2,5 co roku przedwcześnie umiera ponad 46 tys. osób. Jakie rozwiązania tego problemu proponuje SoftBlue?
Polska należy do krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza w Europie. Eksperci podkreślają, że zanieczyszczonym powietrzem oddycha ponad 90% ludzi na całym świecie, a ok. 3 mln osób rocznie umiera z tego powodu. To bardzo przykre statystyki i warto pochylić się nad tym, jak można zadbać o jakość powietrza. Pomocny w tym zakresie jest wspomniany przeze mnie AirDron, który był pierwszym mobilnym rozwiązaniem do monitorowania jakości powietrza w naszym kraju. Nasz dron antysmogowy zyskał sporą popularność w jednostkach Straży Miejskiej. Urządzenie daje rzetelny wynik wskaźnikowy, dzięki któremu możemy potwierdzić czy dany wyziew kominowy zawiera związki pochodzące ze spalania niedozwolonych substancji. Resztę kontroli dokonują upoważnione służby wyznaczone przez samorząd. Przeprowadzone przez nas badania CATI wskazują, że sama świadomość istnienia kontroli przy użyciu nowoczesnych technologii zmniejszy o 40% użycie odpadów jako paliwa do pieców przydomowych. Mam nadzieję, że choć w jakimś stopniu przyczyni się to do poprawy jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy. Warto byłoby pociągnąć to dalej i przeprowadzać cykliczne kampanie edukacyjne dotyczące tego, jak wielki wpływ na powietrze ma to, co wrzucamy do pieca.
Właśnie mija 20 lat, od kiedy spółka SoftBlue rozpoczęła działalność doradczo-wdrożeniową w sektorze IT. Jak z perspektywy czasu ocenia pan tempo rozwoju nowych technologii i rozwiązań informatycznych w biznesie?
Można śmiało stwierdzić, że tempo rozwoju nowych technologii i rozwiązań informatycznych w biznesie w ciągu ostatnich 20 lat było ogromne. Przede wszystkim, postęp technologiczny przyczynił się do powstania wielu innowacyjnych narzędzi i platform, które zrewolucjonizowały sposób działania wielu firm i branż. Chociaż technologie informatyczne były już powszechnie stosowane w biznesie przed dwudziestoma laty, to ich rozwój w ostatniej dekadzie był znacznie szybszy i skutkował pojawieniem się nowych trendów i koncepcji, takich jak chmura, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe czy blockchain. Dzięki temu przedsiębiorstwa mają dostęp do wielu narzędzi i systemów, które pomagają im w zarządzaniu, monitorowaniu i analizie danych, co przekłada się na lepsze decyzje biznesowe i efektywność działania. Nowe technologie pozwalają na szybsze, łatwiejsze i bardziej elastyczne dostosowanie się do wymagań rynku i klientów.
Ogromne znaczenie ma też rozwój AI – chociażby będący teraz gorącym tematem chatGPT, który stwarza zupełnie nowe możliwości. W ostatnich latach dziedzina uczenia maszynowego (machine learning) i głębokiego uczenia (deep learning) zrewolucjonizowała wiele branż, w tym medycynę, handel, e-commerce, logistykę, przemysł, finanse i wiele innych. Dlatego nasze rozwiązania, m.in. voiceboty także działają w oparciu o AI. Ponadto, rozwój chmury obliczeniowej i Internetu rzeczy (IoT) umożliwia jeszcze szersze zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie.
Czy dzisiejszy biznes może istnieć bez IT?
Obecnie trudno sobie wyobrazić, że biznes mógłby funkcjonować bez IT. Współczesne technologie informatyczne są kluczowe dla sukcesu każdej organizacji, niezależnie od branży czy wielkości przedsiębiorstwa. Systemy informatyczne pozwalają na szybszą i bardziej efektywną obsługę klientów, poprawiają procesy biznesowe i umożliwiają dostęp do bogatej analizy danych.
Jako SoftBlue dla naszych klientów projektujemy, tworzymy i wdrażamy dedykowane aplikacje biznesowe, przeprowadzamy migracje danych do nowych systemów oraz rozbudowujemy i utrzymujemy istniejące aplikacje klienta. Optymalizujemy ich działania, integrując wdrażane systemy z funkcjonującymi rozwiązaniami. Wśród naszych rozwiązań znajdują się m.in. systemy do archiwizacji, digitalizacji oraz wspomagania obiegu dokumentów czy oprogramowanie medyczne dla przychodni i szpitali, a także rozwiązania cloudowe.
A jak to wygląda z perspektywy zwykłych obywateli? W jakim stopniu rozwiązania informatyczne mogą wpływać na zwiększenie komfortu ich życia?
Rozwiązania informatyczne zmieniają także codzienne życie obywateli. Poczynając od stałego doskonalenia smarfonów, komputerów i smartwatchów, przez zakupy online, po bankowość elektroniczną i płatności mobilne.
Nie zapominajmy także o samym internecie, który jest hitem wśród nowoczesnych technologii, pozwalającym na zmniejszanie granic oraz dającym dostęp do informacji, edukacji i rozrywki. Jest on też medium społecznościowym, pomagającym w zawieraniu znajomości oraz podtrzymywaniu istniejących już relacji. Nowe technologie to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu, co jest doceniane praktycznie przez wszystkich ich użytkowników.
Obecnie nowe technologie znajdują coraz szersze wykorzystanie w medycynie. W jakim stopniu mogą pomóc w polepszaniu stanu zdrowia i komfortu społeczeństwa?
Nowe technologie sprawdzają się w wielu branżach, również w medycznej. Mają one wpływ np. na sposób leczenia czy przeprowadzania konsultacji. Jeszcze kilka lat temu, aby porozmawiać z lekarzem, musieliśmy wybrać się do przychodni lub szpitala, a dziś relacja pacjent-doktor bardzo często przenoszona jest do świata wirtualnego. Najbardziej rozwinęło się to oczywiście w trakcie pandemii. Dla wielu osób oznacza to wygodę i oszczędność czasu, ponieważ, żeby porozmawiać z lekarzem, wystarczy tak naprawdę dostęp do sieci internetowej. Obecnie wiele firm oferuje różnego rodzaju aplikacje, które pomagają nam w liczeniu kalorii, planowaniu snu oraz pozwalają na monitorowanie ciśnienia krwi czy poziomu glukozy. Jak widać – wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych umożliwia dbanie o zdrowie bez konieczności częstych wizyt u lekarzy.
Popularne w medycynie jest też korzystanie z technologii głosowych, czyli tzw. voicebotów. Ich zadaniem jest np. umawianie i potwierdzanie wizyt, zamawianie recept oraz przeprowadzanie wywiadów wstępnych z pacjentami. W trakcie rozmowy pacjent zazwyczaj nie ma trudności z rozpoznaniem, że ma do czynienia z robotem, a nie żywym człowiekiem. Systemy są jednak na tyle zaawansowane, że poziom rozmowy z botem głosowym nie odbiega znacząco od rozmowy z pracownikiem rejestracji. W Polsce także stosuje się sztuczną inteligencję i boty w celu wspierania ochrony zdrowia. My również oferujemy tego typu rozwiązanie, ponieważ widzimy, że tzw. telemedycyna rozwija się z roku na rok i może przynosić wiele udogodnień dla pacjentów.
Rozwój nowoczesnych technologii z roku na rok przyspiesza. Czy pana zdaniem mogą one zastąpić pracę ludzi w perspektywie najbliższych 5-10 lat?
Jednym z rozwiązań, jakie oferują technologie informatyczne, jest automatyzacja – część procesów wykonywanych ręcznie, jesteśmy w stanie zautomatyzować. Czy jednak na tyle, aby w całości zastąpiły one ludzi? W perspektywie kolejnych lat nie, ale jednak proces ten już się zaczął i nie da się go zatrzymać. Szacunki McKinsey Global Institute pokazują, że tylko w Stanach Zjednoczonych do 2030 r. na skutek automatyzacji zniknie ponad 70 mln miejsc pracy. Natomiast analitycy firmy Pearson przewidują, że w przyszłości zniknie 20% zawodów. Czy rzeczywiście tak się stanie? Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Jednocześnie pojawią się nowe profesje. Warto zaznaczyć jednak, że dotychczasowe doświadczenia związane z rozwojem technologii wskazują, że owszem, zwiększa ona ludzkie możliwości, ale nie zastępuje naszej pracy. Co będzie np. za 30 lat? Czas pokaże. Jedno jest pewne – nowe technologie nadal będą się rozwijać i mam nadzieję, że ludzie będą z tego rozwoju czerpać, a przy okazji nabywać nowe umiejętności, które sprawią, że będą oni cennymi pracownikami.
Rozmawiał Wiktor Drozdowski