Ruch Czystej Produkcji zyskuje nowych sojuszników

212

Do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości wpisane zostały kolejne firmy, które realizują działania zapobiegające zanieczyszczeniom i marnotrawstwu surowców  naturalnych i wtórnych oraz aktywnie angażują się w inicjatywy prospołeczne. Decyzję  o przyjęciu ich w poczet nowych członków podjęła  Kapituła obradująca 18 września w gmachu Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Spotkanie miało charakter hybrydowy, w którym część osób uczestniczyła osobiście, a część zdalnie.

 W związku z kryzysem powodziowym w Polsce, w zastępstwie przewodniczącego Kapituły Krzysztofa Bolesty, sekretarza stanu w MKiŚ obrady prowadziła Agnieszka Tomaszewska, pełnomocnik ds. systemu zarządzania środowiskowego w tym resorcie wspólnie z Michałem Janem Cichym prezesem Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji, działającego od 35 lat.

Prowadzący przypomnieli historię powołania ruchu i utworzenia  21 lat temu Polskiego Rejestru CP i OP. Jest to ogólnopolski, dostępny publicznie wykaz firm oraz innych instytucji, wyróżniających się realizacją strategii Czystszej Produkcji (CP), zainicjowanej pod koniec 1989 roku przez Program ds. Ochrony Środowiska ONZ (UNEP).

Prezes Cichy wskazywał na ważne znaczeniu działań Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji oraz prowadzonych przez tę organizację  Akademii CP. Zaznaczył, że Czysta Produkcja wnosi istotny wkład do Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, realizacji Zielonego Ładu i dekarbonizacji przemysłu.

W obradach oprócz gospodarzy uczestniczyli  również przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Państwowej Inspekcji Pracy, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Federacji Stowarzyszeń-Naukowo Technicznych NOT oraz ruchu czystej produkcji i samorządów.

Gościem specjalnym spotkania była Magdalena Parda, reprezentująca  rodzinną spółkę Amar Cendrowscy, która produkuje sita stalowe do przesiewaczy w  kilku kategoriach: szczelinowe,  plecione, strunowe i sita harfowe. Wypracowane normy postępowania pozwalają uzyskać wysoką jakość produktów przy rygorystycznym przestrzeganiu proekologicznych wymagań. Prezentacja działalności i dokonań rodzinnej firmy zrobiła duże wrażenie na członkach Kapituły, która podjęła jednogłośnie decyzję o  wpisania jej do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości.

– Aby znaleźć się w tym rejestrze, należy wykazać nie tylko prowadzenie działalności proekologicznej i związanych z nią efektów, ale też działalność i plany związane z wywieraniem pozytywnego wpływu społecznego – podsumowała wystąpienie  Magdaleny Pardy dyrektor Agnieszka Tomaszewska.- Rodzinna firma Amar udowodniła, że dba nie tylko o najbliższych, ale także o współpracowników i okolicznych mieszkańców. Takie prospołeczne podejście jest godne podziwu i stanowi wzór do naśladowania dla innych podmiotów gospodarczych, które zamierzają przystąpić do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości.

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here