Ruch to najprostsza metoda obniżenia ciśnienia krwi

1483

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i lekarze zalecają jakąkolwiek  aktywność fizyczną, która jest najlepszą metodą na obniżenie ciśnienia krwi i wysokiego  poziomu ciśnienia. Może to być wchodzenie po schodach, albo zamiana auta na rower, ale najlepsza jest gimnastyka i bieganie. Regularne ćwiczenia powodują większe zapotrzebowanie organizmu na tlen i produkty energetyczne, czego efektem jest lepsze ukrwienie narządów.

Podczas każdej formy gimnastyki, nawet tej domowej, wzrasta wydalanie toksycznych produktów przemiany materii. Zwiększa się też masa i stopień mineralizacji kości, co zapobiega osteoporozie.  Zmniejsza się również wydzielanie insuliny, dlatego spada prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy.

Ruch chroni nas również przed otyłością, a poza tym wpływa pozytywnie na samopoczucie , a w perspektywie, na wyższą sprawność nie tylko fizyczną, ale i umysłową, silny system odpornościowy oraz kondycję, co w dobie pandemii jest szczególnie ważne.

WHO zaleca wszystkim konkretne dawki ruchu w zależności od wieku i stanu zdrowia. Osobom dorosłym zaleca się tygodniowo 150 – 300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75 – 150 minut o dużej intensywności.  Dorośli powinni również wykonywać co najmniej dwa razy w tygodniu ćwiczenie wzmacniające mięśnie.

Istotne jest też, by zacząć od niewielkiego wysiłku i stopniowo zwiększać jego częstotliwość, intensywność i czas trwania. Ta zasada dotyczy każdej grupy wiekowej, również osób po 65. roku życia. U osób starszych aktywność fizyczna pomaga również zapobiegać upadkom i związanym z nimi urazom, a także osłabieniu układu kostnego i ograniczeniu sprawności.

Autorka: Joanna Grzegorzewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here