Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i lekarze zalecają jakąkolwiek aktywność fizyczną, która jest najlepszą metodą na obniżenie ciśnienia krwi i wysokiego poziomu ciśnienia. Może to być wchodzenie po schodach, albo zamiana auta na rower, ale najlepsza jest gimnastyka i bieganie. Regularne ćwiczenia powodują większe zapotrzebowanie organizmu na tlen i produkty energetyczne, czego efektem jest lepsze ukrwienie narządów.
Podczas każdej formy gimnastyki, nawet tej domowej, wzrasta wydalanie toksycznych produktów przemiany materii. Zwiększa się też masa i stopień mineralizacji kości, co zapobiega osteoporozie. Zmniejsza się również wydzielanie insuliny, dlatego spada prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy.
Ruch chroni nas również przed otyłością, a poza tym wpływa pozytywnie na samopoczucie , a w perspektywie, na wyższą sprawność nie tylko fizyczną, ale i umysłową, silny system odpornościowy oraz kondycję, co w dobie pandemii jest szczególnie ważne.
WHO zaleca wszystkim konkretne dawki ruchu w zależności od wieku i stanu zdrowia. Osobom dorosłym zaleca się tygodniowo 150 – 300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75 – 150 minut o dużej intensywności. Dorośli powinni również wykonywać co najmniej dwa razy w tygodniu ćwiczenie wzmacniające mięśnie.
Istotne jest też, by zacząć od niewielkiego wysiłku i stopniowo zwiększać jego częstotliwość, intensywność i czas trwania. Ta zasada dotyczy każdej grupy wiekowej, również osób po 65. roku życia. U osób starszych aktywność fizyczna pomaga również zapobiegać upadkom i związanym z nimi urazom, a także osłabieniu układu kostnego i ograniczeniu sprawności.
Autorka: Joanna Grzegorzewska