„Rumi- Power of Love”

944

„Nie wiesz jeszcze? To Twoje światło oświetla światy.

Miłość jest pomostem między tobą, a wszystkim”

Kim jest Mevlana?

O najnowszej książce „Rumi- Power of Love” rozmawiamy z jej autorem Dr. Mansourem Malikiem, wybitnym londyńskim prawnikiem, dyplomatą i założycielem elitarnego, światowego Klubu Dyplomacji i Biznesu.

Mevlana to inaczej Jalal ad- Din Rumi– XIII wieczny, perski poeta, mistyk i filozof suficki, uważany za założyciela Bractwa Wirujących Derwiszy. Przez wieki nazywano go „poetą miłości” ponieważ najważniejszą, przewodnią myślą jego dzieł jest miłość postrzegana jako moc stwórcza istnienia Wszechświata i droga do Absolutu. Rumi jest autorem ponad trzech i pół tysiąca czterowierszy oraz licznych kazań, traktatów i poematów. Pomimo tego, że właśnie niedawno minęła 750 rocznica jego śmierci jest jednym z najczęściej czytanych poetów na świecie. Ciągle jest też natchnieniem artystów i wsparciem duchowym na zwykłych ludzi, ukazując im w sugestywny i emocjonalny sposób co jest najważniejsze w życiu.

Magdalena Gawlik: Kim jest dla pana Rumi? Co sprawiło, że zdecydował się pan wyruszyć w swoją wewnętrzną duchową podróż właśnie z nim?

Dr Mansour Malik: Rumi jest wielkim inspiratorem wszechczasów. Pisma Rumiego poruszają serce jego czytelnika.

Dlaczego książka? Dlaczego tytuł „Power of Love” czyli Potęga Miłości? Kiedy pojawił się pomysł napisania książki? Jaka była pana droga od znanego w Londynie prawnika do autora książki poruszającej tematy głębokiej filozofii i mistycyzmu?

Czytam Rumiego od wielu lat. Staram się zrozumieć miłość w jej istocie, tak jak głęboko wyjaśnia to Rumi. W czasie pandemii życie codzienne zostało sparaliżowane, a ja myślałam o tym, jak bezradna stała się ludzkość po ataku niewidzialnych, maleńkich, mikroskopijnych zarazków. Wiem, że wszyscy potrzebujemy miłości, żeby się pocieszać. Wtedy nagle pojawiła się idea stworzenia „Królestwa Miłości” (przypis redakcji: obecnie Fundacja „Kingdom of Love”), gdyż cała ludzkość pochodzi z jednej rodziny ludzkiej. Potrzebujemy siebie nawzajem i musimy sobie pomagać naszą pozytywną energią wewnętrzną, która nazywa się miłością.

Jak wygląda koncept miłości według Rumiego, o czym wcześniej pan wspomniał?

Rumi, XIII-wieczny poeta i mistyk, często opisywał miłość jako przemieniającą siłę, która łączy jednostki z boskością. Jego poezja zgłębia ideę głębokiej, duchowej miłości, która przekracza granice fizyczne i ziemskie, podkreślając zjednoczenie dusz i poszukiwanie wyższej, transcendentnej miłości. Słowa Rumiego przekazują pogląd, że miłość jest drogą do samopoznania i sposobem na połączenie się z boską esencją w nas i wokół nas.

O czym opowiada pana książka?

Moja książka traktuje o potędze miłości, pomaga odkryć, w jaki sposób miłość w swoich różnych formach może być siłą przemieniającą i jednoczącą w naszym życiu. Daje możliwość zadania sobie pytania jaki jest wpływ miłości na rozwój osobisty, relacje i globalnie na społeczeństwo ludzkie. Dzieląc się spostrzeżeniami Rumiego, może zainspirować czytelników do rozpoznania i wykorzystania głębokiej siły, jaką kryje w sobie miłość. Siły, która sprzyja współczuciu, zrozumieniu i pozytywnym zmianom na świecie. Stanowi podstawę jedności człowieka.

Ile czasu zajęło panu napisanie książki i jak pan nad nią pracował?

Wydanie mojej książki „Rumi – Potęga Miłości” zajęło 750 lat. Została ona wydana z okazji 750 rocznicy śmierci mojego mistrza duchowego Rumiego. Wspomniał o tym Chris Cooper, gospodarz Voice America Radio, podczas swojego przemówienia w Konyi w czasie ceremonii premiery mojej książki.

Jakie jest najważniejsze przesłanie pana książki dla nowoczesnego świata?

Rozwiązuj wszystkie spory z miłością. Wojny mogą zabić ludzi, ale nigdy nie rozwiążą żadnych sporów. Wyrzućmy wszelką broń masowego rażenia i użyjmy jedynej broni, która nazywa się Miłością.

To bardzo piękne i głębokie co pan powiedział. A co sprawia, że ​​Rumi łączy ludzi filozofią miłości wykraczającą poza religię, pochodzenie, a nawet poza czas?

Miłość została uznana przez wszystkie boskie nauki i światowych uczonych, ale głębokie i jasne zrozumienie, jakie Rumi przekazał światu ponad granicami, czyni jego dzieła wyjątkowymi. Wspaniałe dzieła Rumiego poruszają serca i umysły ludzi z różnych dyscyplin, kultur, religii i przekonań. Kiedy powiedział: „Jesteśmy dziećmi miłości zrodzonymi z miłości”, współbrzmi z ideą, że Bóg stworzył ludzkość z miłości. Językiem miłości można stopić serca nawet zwierząt. Językiem serca jest Miłość.

Co roku uczestniczy pan w Festiwalu Rumiego w Konyi (Turcja). Dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe dla ludzi z całego świata?

Konya stała się miejscem regularnych wizyt ludzi z całego świata od czasu fizycznego odejścia Rumiego z tego świata do świata duchowego. Ta duchowa obecność Rumiego nadal jest silnie odczuwalna w Konyi. Pomaga ona gościom połączyć się z niesamowitą wewnętrzną błogością i szczęściem, których chce się doświadczać raz po raz.

Premiera książki „Rumi – Potęga Miłości” miała swoją premierę w wyjątkowym dla Państwa miejscu. Opowie nam pan o tym?

Moje uczucie ogromnej satysfakcji z pojawienia się tej książki jest niewytłumaczalne. Czuję się kompletny. Czuję się spełniony. Mam ogromne poczucie największego osiągnięcia w swoim życiu. To dziedzictwo mocy miłości pozostanie po mnie.

Jak pan się czuł stojąc twarzą w twarz z Rumim z egzemplarzem swojej książki w dłoni? Chodzi tu o tę niezwykłą chwilę ze swoim dziełem przy grobie poety.

Było to głębokie uczucie wewnętrznej satysfakcji i poczucia spełnienia. Dziękuję Misti Debono za jej wielką pomoc w urzeczywistnieniu mojego marzenia.

Misty Debono w swojej recenzji książki nazwała pana kolejnym oddanym badaczem Rumiego. A ja widzę w panu kontynuatora jego idei, ale także wielkiego, a może obecnie jednego z najwybitniejszych nauczycieli i propagatorów jego idei na świecie.

Misti Debono jest moją szczerą przyjaciółką od ponad 10 lat. Wymieniamy poglądy, a ona doskonale zna moje myśli. Kiedy wpadłem na pomysł napisania mojej książki w oparciu o moje studia nad wiedzą mojego mistrza duchowego Rumiego oraz wyjątkową mądrością i stylem wypowiedzi, natychmiast pomyślałem o Misti.  Poprosiłem ją o pomoc, na co natychmiast się zgodziła, a rezultatem jest moja książka, którą teraz możemy trzymać w rękach.

Jeszcze raz najserdeczniej gratuluję premiery książki i mogą zdradzić tajemnicę, że jej tłumaczenie na język polski dostępne będzie już wiosną 2024.

Rozmawiała Magdalena Gawlik, Honorowa Dyrektor Fundacji „Kingdom of Love” w Polsce

Za zdjęciu w tekście: Od lewej: Chris Cooper, Hilary Wilson, Esin Celebi Bayru (prezes Międzynarodowej Fundacji Melvany- wnuczka Mevlany w 22 pokoleniu), Dr Mansour Malik autor książki „Rumi – Power of Love”

Książka „Rumi – Power of Love” dostępna jest obecnie w języku angielskim w serwisie Amazon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here