Rusza centrum NOMATEN, które wypracuje nowe materiały m.in. dla radiofarmacji

1038

NOMATEN Teaming to prestiżowy projekt finansowany ze środków Komisji Europejskiej Teaming for Excellence Horyzont 2020. W skład konsorcjum projektu wchodzą Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Commissariat à l’Énergie Atomique et aux Énergies Alternatives z Francji i VTT z Finlandii. W ramach nowego centrum doskonałości NOMATEN międzynarodowe zespoły badawcze będą projektować, wytwarzać i testować innowacyjne, wielofunkcyjne materiały.

Chodzi zwłaszcza o nowe materiały odporne na wysokie temperatury, korozję i promieniowanie do zastosowań przemysłowych (technologie energetyczne, chemiczne, zaawansowane reaktory jądrowe, synteza jądrowa, zatasowania w ekstremalnych warunkach korozyjnych). Badacze będą także projektować nowe materiały radiofarmaceutyczne do zastosowań medycznych (szeroko stosowane jako środki diagnostyczne i terapeutyczne w medycynie nuklearnej).

 Obecny na spotkaniu otwierającym projekt NOMATEN Teaming  w Warszawie dyrektor generalny Dyrektoriatu Badań i Innowacji Komisji Europejskiej Jean-Eric Paquet powiedział: „nauka uprawiana w Europie jest najlepsza na świecie!”. Powołał się na wskaźniki, według których uprawiana w Europie nauka wyprzedziła tę powstającą w Ameryce. Ostrzegał jednak, że nie można wykluczyć, że za jakiś czas wyprzedzą nas Chiny.

A przewodniczący rady naukowej NOMATEN Sergio Bertolucci skomentował, że tym, co czyni europejską naukę tak silną, jest połączenie rywalizacji i współpracy. Te dwa czynniki to jego zdaniem podstawa, by mierzyć się z wielkimi wyzwaniami, przed którymi jako ludzkość stoimy.

Mateusz Gaczyński wiceszef Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego powiedział dziennikarzom, że projekt NOMATEN będzie dotyczył badań nad nowymi materiałami do zastosowań w energetyce oraz medycynie. „NCBJ jest jednym z wiodących na świecie instytutów produkujących radiofarmaceutyki” – zapewnił. A wiceminister nauki Sebastian Skuza powiedział: „projekt to nowa szansa dla NCBJ” i dodał, że partnerami tej polskiej instytucji są placówki z Francji i Finlandii.

Prof. Jacek Jagielski z NCBJ doprecyzował, że Polska ma na świecie więcej niż pięcioprocentowy udział tylko w dwóch dziedzinach handlu: jedną z nich są sadzonki jabłoni. „A w radiofarmaceutykach osiągnęliśmy poziom 18 proc. światowego rynku. Nie ma innej dziedziny gospodarki, która dorastałaby nam do pięt, jeśli chodzi o taki wskaźnik” – poinformował. Dodał, że projekt NOMATEN pomoże dodatkowo w rozwoju tego obszaru wiedzy.

Najważniejszym działaniem w początkowym okresie projektu NOMATEN jest rekrutacja wysokiej jakości międzynarodowego personelu badawczego. Twórcy instytucji mają nadzieję, że projekt otworzy nowe możliwości dla młodych pracowników naukowych oraz zapewni odpowiednie i długoletnie warunki rozwoju dla badaczy pragnących pracować w badaniach nad nowymi materiałami.

Nad nowymi materiałami do zastosowań przemysłowych i medycznych – m.in. odpornymi na ekstremalną temperaturę, korozję, promieniowanie, pracować będą naukowcy z Polski, Francji i Finlandii w ramach centrum NOMATEN.

 PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here