Ruszyły 28 targi MSPO w Kielcach

813

Organizowany od 28 lat Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to okazja do prezentacji najnowszych osiągnięć przemysłu zbrojeniowego z całego świata. W jego trakcie można zobaczyć najnowocześniejsze śmigłowce, sprzęt rakietowy, pancerny i wojskowy, a nawet materiały wybuchowe czy chemiczne. Wystawa najnowszych osiągnięć przemysłu zbrojeniowego z całego świata trwa od 8 do 10 września. Tegoroczny MSPO jest wyjątkowy. Zorganizowano go w trudnym dla wszystkich czasie światowego kryzysu epidemicznego.

Dzięki determinacji organizatorów i konsekwentnemu wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej kielecki Salon tradycyjnie jest centrum skupiającym polską myśl zbrojeniową, przemysł, naukę oraz świat biznesu.

Kieleckie targi to również doskonała okazja do wzajemnej inspiracji i wymiany myśli między praktykami i teoretykami oraz projektantami i użytkownikami. Na MSPO znajdują się dziesiątki stoisk stricte wojskowych, na których są obecne wszystkie rodzaje naszych sił zbrojnych, oraz jedno specjalne pod szyldem „Zostań Żołnierzem RP”. Organizatorzy chcieli w ten sposób pokazać ewolucję, jaką przechodzi właśnie cały system rekrutacji wojskowej w Polsce. Salon w Kielcach to idealna przestrzeń i najlepsze miejsce na promowanie nowych rozwiązań i idei

Wynalazki wojskowe w Salonie Przemysłu Obronnego

Nowe technologie i wynalazki pokazują na targach zarówno firmy jak i ośrodki naukowe z kraju i zagranicy. Wśród tych podmiotów najwięcej nowości prezentuje Wojskowa Akademia Techniczna Jednym z takich rozwiązań jest bezpieczny system komunikacji multimedialnej. Wynalazek Wydziału Elektroniki można będzie zastosować zarówno w istniejących, jak i przyszłościowych systemach telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, które wykorzystują standardowe interfejsy międzysystemowe. Jest to propozycja naukowców nie tylko dla organów kierowania bezpieczeństwem narodowym, ale też dla systemów komunikacji ambasad, konsulatów i innych przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych Polski. Minimalnym wymaganiem jest tu dostęp do internetu.

Kolejny wynalazek  WAT to bezzałogowy statek powietrzny o nazwie WABIK. Śmigłowiec WABIK został opracowany na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa. Waży 12 kg i można w nim zamontować wiele urządzeń pomiarowych i obserwacyjnych. Statek powietrzny można będzie wykorzystać w misjach poszukiwawczo-ratowniczych, przy patrolowaniu kompleksów leśnych oraz prowadzeniu rozpoznania w czasie pożarów. Śmigłowiec może monitorować obszar kilkudziesięciu hektarów, dostarczając obraz wideo w zakresie światła widzialnego i podczerwieni, przesyłany w czasie rzeczywistym.

Nowatorskim rozwiązaniem jest także konstrukcja – Antydron, która ma za zadanie zwalczać zagrożenia powstałe w wyniku bezprawnego i celowego użycia latających lub pływających platform mobilnych. Wieloczujnikowy system analizuje dane z podsystemu czujników akustycznych, radaru podczerwieni, nasłuchu radiowego, nasłuchu czujników podwodnych, zestawu czujników kamer termowizyjnych i z zakresu promieniowania widzialnego. Potrafi zakłócać transmisję danych w szerokim zakresie radiowym i uniemożliwiać działanie czujników pozycjonowania wykrytych platform bezzałogowych.

Naukowcy z WAT opracowali  też metodykę prowadzenia ćwiczeń symulacyjnych dla Straży Granicznej. Swoje osiągnięcia podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego prezentują przedstawiciele niemal wszystkich wydziałów akademickich WAT. Większość projektów była finansowana ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Podczas XXVIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbędą się także debaty, konferencje i seminaria na temat przemysłu obronnego. Targom towarzyszy Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Działania przemysłu obronnego na rzecz infrastruktury krytycznej i obronnej państwa” oraz seminarium dotyczące współpracy brytyjsko-polskiej. Tegoroczna edycja Salonu odbywa się pod znakiem Wystawy Narodowej Wielkiej Brytanii. Partnerem strategicznym targów jest Polska Grupa Zbrojeniowa. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here