Rząd poparł plany rozwoju łączności 5G

789

Technologia 5G umożliwi zdalne sterowanie obiektami, pozwoli uzyskać większą elastyczność i wydajność istniejących procesów oraz zapewni bezpieczeństwo w zakresie ochrony danych. Dla wielu przedsiębiorstw stosowanie technologii piątej generacji będzie oznaczać niespotykane dotąd możliwości rozwoju i osiągania nowych, lepszych poziomów wydajności. Sieć 5G w głównych ośrodkach miejskich w Polsce ma powstać do 2025 r. Rada Ministrów przyjęła 10 marca znowelizowaną uchwałę w sprawie przyjęcia programu rozwoju „Narodowy Plan Szerokopasmowy”.

W pełni rozwinięta łączność 5G na wszystkich najważniejszych szlakach komunikacyjnych i w głównych ośrodkach miejskich do 2025 r. – taką zmianę przewiduje nowy „Narodowy Plan Szerokopasmowy”, który we wtorek poparł rząd. Narodowy Plan Szerokopasmowy określa politykę rządu dotyczącą zapewnienia obywatelom i przedsiębiorcom dostępu do nowoczesnych usług komunikacji elektronicznej. Dokument został dostosowany do nowych celów rozwoju sieci łączności elektronicznej, wytyczonych przez Komisję Europejską.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, nowe cele Narodowego Planu Szerokopasmowego są odpowiedzią na dynamiczny rozwój nowych technologii, wzrost zapotrzebowania na dostęp do internet o wysokich przepustowościach oraz rozwój nowoczesnej gospodarki cyfrowej. Zakładają: powszechny dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, z możliwością modyfikacji do przepustowości mierzonych w Gb/s, oraz dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 1 Gb/s dla wszystkich miejsc stanowiących główną siłę napędową rozwoju społeczno-gospodarczego.

W pełni rozwiniętą łączność 5G na wszystkich najważniejszych szlakach komunikacyjnych i w głównych ośrodkach miejskich powstanie do 2025 roku.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here