Rząd skoordynuje działania antykryzysowe z krajowymi wytwórcami leków

1135

Ministerstwo Zdrowia wspólnie z krajowymi producentami leków pracuje nad zabezpieczeniem dostępu polskich pacjentów do niezbędnych leków. Sektor farmaceutyczny zobowiązał się do priorytetowego traktowania polskiego rynku i zaopatrywania go w pierwszej kolejności. Resort zdrowia obiecał proceduralne wsparcie zwiększenia produkcji leków w Polsce.

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski spotkał się wczoraj z krajowymi producentami leków. W spotkaniu uczestniczyli także minister Paweł Piotrowski, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz przedstawiciele Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zdecydowano, iż spotkania takie będą się odbywać regularnie, aby na bieżąco monitorować sytuację na rynku leków i reagować na potencjalne zagrożenia.

Krajowi producenci zobowiązali się, że w przypadku problemów z dostępnością leków polski rynek będzie dla nich priorytetowy. – Sytuacja na razie jest dobra, ale problem może pojawić się, jeśli szpitale i pacjenci zaczną robić zapasy na cały rok. Może to spowodować chwilowe braki leków dla potrzebujących, podczas gdy będą one zalegać w szafkach innych pacjentów lub magazynach szpitalnych – poinformował wiceminister Maciej Miłkowski. Dodał, że resort będzie cały czas w kontakcie z krajowymi wytwórcami leków, aby reagować natychmiast na ewentualne zagrożenia.

– Krajowi producenci zapewniają o pełnej współpracy z rządem w ramach skoordynowanych działań antykryzysowych. Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas sprawą absolutnie priorytetową. Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia pracujemy nad doraźnymi krokami, a także rozwiązaniami systemowymi, które w przyszłości przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa lekowego kraju. To ważne, że dzisiejsze kierownictwo resortu rozumie i docenia naszą rolę w systemie ochrony zdrowia – komentuje Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Dr Stanisław Han, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych ‘’POLFARMED’’ zapewniał: – Zagwarantowanie dostępu do leków, a co za tym idzie bezpieczeństwa polskich pacjentów zawsze było, jest i będzie dla nas najwyższą wartością. W tej wyjątkowej sytuacji chciałbym podkreślić, że jesteśmy w pełnej gotowości, aby reagować na każde potencjalne zagrożenie. Jednocześnie pragnę uspokoić i zapewnić, że nadzwyczajny tryb pracy, w żaden sposób nie obniży wysokiej jakości produktów polskich wytwórców, którym od lat ufają miliony Polaków. Ich zdrowie jest dla nas najcenniejszym dobrem.

Krajowi producenci leków nie odnotowali do tej pory przerw w dostawach substancji czynnych wykorzystywanych do produkcji leków jednak sytuacja jest dynamiczna i konieczne jest stałe monitorowanie oraz ścisła współpraca producentów z resortem zdrowia.

Wskazano także, że na dzień spotkania nie występuje systemowy problem z dostępnością do leków w Polsce. (info)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here