Limit osób w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach, zamknięte hotele, punkty usługowe i nieczynne w weekendy sklepy budowlane – to tylko niektóre z nich. Podczas wtorkowego Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadły kolejne decyzje dotyczące ograniczeń w trakcie epidemii koronawirusa. Większość nowych ograniczeń wchodzi w życie od 1 kwietnia , a pozostałe od czwartku. Celem jest ograniczenie rozprzestrzenianie się epidemii. Obostrzenia wprowadzone zostają na dwa najbliższe tygodnie.
– Wprowadzamy nowe obostrzenia, ponieważ pewna część naszego społeczeństwa w niewystarczający sposób stosowała się do dotychczasowych zaleceń, niezbędnych do przerwania transmisji wirusa – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Do dotychczasowego „pakietu” dołączono nowe obostrzenia. Zgodnie z wytycznymi rządu między godziną 10 a 11 w sklepach mogą przebywać tylko osoby starsze. Wprowadzono również limit ograniczeń – maksymalnie 3 osoby na jedną kasę, a urzędach pocztowych 2 osoby na okienko. Surowe zasady wprowadzono również na targowiskach – do jednego straganu mogą ustawiać się maksymalnie trzy osoby. Pracownicy sklepów będą mieli obowiązek stosowania jednorazowych rękawiczek.
Obostrzenia dotkną również hotele i inne obiekty noclegowe, które muszą zostać zamknięte oraz sklepy budowlane, które – według nowych wytycznych – nie mogą być otwarte w weekendy. Nieczynne będą pracownie rehabilitacji. Zamknięte zostają wypożyczalnie rowerów miejskich. Wszystkie ograniczenia znajdują się na stronie www.gov.pl/koronawirus
Szczególnej ochronie maja podlegać pewne grupy zawodowe m.in. medycy, dostawcy leków, produktów spożywczych, pracownicy transportu publicznego i urzędów.