Rzecznik Interesu Gastronomów już działa

582

Polska Gastronomia zaczyna mówić jednym głosem. Jednym z pierwszych zadań IGGP będzie obniżenie VAT-u do 8 proc. na wszystkie usługi gastronomiczne. Powołano Biuro Rzecznika Interesu Gastronomów, który będzie reprezentował przedsiębiorców branży gastronomicznej przed instytucjami państwowymi, samorządowymi do premiera rządu włącznie.

Branża skupiająca około 76 tys. lokali gastronomicznych, zatrudniająca blisko milion osób, która generuje 37 mld zł do PKB połączyła siły. Powołana pod koniec lipca Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, zrzeszająca 144 członków założycieli, chce aktywnie działać na rzecz przedsiębiorców. Uruchomione też Biuro Rzecznika Interesu Gastronomów, które będzie chronić ich przed skutkami kryzysu wywołanego pandemią.

„Rzecznik Interesu Gastronomów ma dać pewność, że na rynku gastronomicznym, można mówić jednym głosem, który będzie słyszalny a  pojedyncze postulaty każdego przedsiębiorcy i restauratora będą reprezentowane, aż do skutku” – wyjaśnił  Sławomir Grzyb, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, podczas niedawnej konferencji inaugurującej działalność organizacji.  

Prezes Izby Jacek Czauderna  wymienił najważniejsze zadania od których zależy poprawa sytuacji restauratorów i gastronomów w czasie kryzysu. Są to m.in. redukcja obciążeń finansowych, wprowadzenie jednolitej 8 proc. stawki VAT na usługi gastronomiczne i obniżenie stawek ZUS.    

Obecny na konferencji Cezary Kaźmierczak,  prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zwrócił się już do rządu w imieniu branży gastronomicznej z propozycją zastosowania ujednoliconej stawki VAT na wszystkie usługi, co miałoby stanowić remedium na obecny kryzys. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zrzesza blisko 52 tys. przedsiębiorców zatrudniających  ok. 577 tys. pracowników  jest uczestnikiem Rady Dialogu Społecznego

„Chcemy, aby stawka 23 proc. zniknęła z gastronomii, a na jej miejsce wprowadzono tylko 8 proc. To by nam pomogło” – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. „Dodajmy, że obecnie w branży obowiązują trzy stawki tego podatku: 5 proc., 8 proc. i 23 proc. – Zaproponowaliśmy, by wszystkie usługi w gastronomii były objęte stawką 8 proc., stosowaną obecnie w blisko 50 proc. operacji. Chcemy, by było tak, jak jest w Niemczech: pijesz alkohol, kawę czy jesz ośmiorniczki – za wszystko płacisz 8 proc. podatku”.

Moderujący konferencję Marek Traczyk, prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej i Stowarzyszenia Polskich Mediów stwierdził, że zaangażowanie się samorządu dziennikarskiego i gospodarczego jest mocnym wsparciem dla nowo powstałej Izby. ” Tylko mocny samorząd gospodarczy może skutecznie lobbować na rzecz pracodawców. Siła samorządu jest w przynależności do wybranej izby” – podkreślił prezes WIG.

„W obecnej sytuacji solidarność z branżą gastronomiczną powinna być rzeczą oczywistą” – podsumował wydarzenie Karol Dobrowolski, wiceprezes Warszawskiej Izby Gospodarczej. „Nie można pominąć tego sektora gospodarki, który ma niebagatelny wpływ na atrakcyjność Polski na światowej mapie turystycznej. Ponadto istnieje konieczność, aby wspierać takie akcje, jak kampania społeczna ZPP: 8% VAT dla gastronomii. Swoje poparcie zadeklarowali już akcjonariusze i operatorzy rynków spożywczych, między innymi „rynek hurtowy” w Broniszach czy Praska Giełda Spożywcza” – powiedział wiceprezes WIG.

Pierwsza konferencja prasowa IGGP była okazją do przedstawienia całego składu zarządu (https://iggp.pl/zarzad) i rady (https://iggp.pl/rada).

Sławomir Grzyb
Sekretarz generalny IGGP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here