Salon optyczny dla dzieci jak z bajki

1461

Pełno w nim zabawek i różnych atrakcji, które odwracają uwagę dzieci od faktycznego  celu wizyty w salonie optycznym przy Trakcie Brzeskim 58C w Warszawie.  Pomieszczenie przypomina raczej bajkowy plac zabaw, niż miejsce diagnostyczno-terapeutyczne, w którym specjaliści badają wzrok najmłodszym pacjentom. W trzech doskonale  wyposażonych  gabinetach mogą przyjmować jednocześnie: okulista, optometrysta i ortoptysta. Na piętrze jest galeria dla dorosłych z modowymi oprawkami, a na parterze dla małych pacjentów.

Zawsze dobierzemy  dla każdego dziecka designerskie okulary spośród 5 tys. modeli oprawek dostępnych  w naszej kolekcji i 7 tys. dla dorosłych, zapewnia Małgorzata Zarzycka, która oprowadza mnie po Galerii Optycznej.

Idea utworzenie tak uniwersalnego salonu diagnostyczno-terapeutycznego była państwa zamierzeniem od początku, czy pojawiła się w trakcie działalności biznesowej?

Zaczynaliśmy od działalności biznesowej i sprzedaży markowych oprawek do okularów najbardziej znanych, światowych producentów. Firma powstała w 2011 roku, a 5 lat później postanowiliśmy zrobić coś wyjątkowego dla ludzi w zakresie optyki. Najpierw dla dorosłych, którzy mogli u nas korzystać z usług optometryty i badać sobie wzrok przy użyciu bardzo nowoczesnej aparatury oraz dokonywać doboru szkieł i oprawek spośród bardzo bogatej oferty. Z czasem, kiedy zauważyliśmy jak duże problemy ze wzrokiem mają nawet najmłodsze dzieci uznaliśmy, że należy je także objąć profesjonalnym zakresem naszych usług. I tak zrodził się pomysł stworzenia salonu diagnostyczno-terapeutycznego dla najmłodszych pacjentów, który otworzyliśmy uroczyście w tym roku z okazji Dnia Dziecka.

Impreza była połączona z promocją kompleksowych usług, adresowanych dla najmłodszych pacjentów?

Takie było założenie. Zapewniliśmy dzieciom dużą dawkę różnorodnych atrakcji, żeby zapamiętały to miejsce  i chętnie do niego wracały z rodzicami na badania.  I tak się stało, bo kojarzą nas z wielobarwnym światem bajek  i postaci z komiksów. Bez jakichkolwiek obaw i stresów poddają się badaniom wzroku, zaabsorbowane kolorowym otoczeniem i zabawkami, które się tu znajdują. Nie ma tu osób w białych fartuchach, nikt im nie wpuszcza do oczu kropli,  dlatego czują się u nas bardzo swobodnie, jak u siebie w domu. Specjaliści to wykorzystują, żeby  przeprowadzić im kompleksowe badania wzroku.  Czasem rodzice mają nawet problem, żeby zabrać stąd swoje pociechy, bo tak im się u nas podoba.  Zależało nam, żeby tu stworzyć  dla dzieci taką miłą atmosferę, sprzyjającą wizycie u specjalisty  i  nasi klienci potwierdzają, że to się nam w pełni udało.

Jakim badaniom poddawane są dzieci w państwa salonie diagnostyczno-terapeutycznym?

Badamy z reguły widzenie obuoczne u dzieci, czyli jak oczy współpracują ze sobą, przy tworzeniu widzenia trójwymiarowego. To jest bardzo istotne, żeby widzieć pojedynczo, ostro i trójwymiarowo. Korzystamy z wysokiej klasy elektronicznych urządzeń diagnostycznych i sprzętu optycznego, dzięki którym możemy to precyzyjnie ustalić. W badaniu okulistyczno-optometrycznym kontrolowane są funkcje wzrokowe oraz wewnętrzne struktury oka. Przeprowadzamy w gabinecie szereg testów, które pozwalają ocenić czy pacjent nie ma żadnych zaburzeń przy patrzeniu z daleka i z bliska. Dzieci reagują na badanie optometryczne i ortoptyczne raczej entuzjastycznie, ponieważ polega to na oglądaniu różnego rodzaju obrazków i opowiadaniu tego co się tam widzi. Wiadomo bowiem,  że maluchy nie znają jeszcze liter, dlatego metoda musi być dostosowana do ich poziomu wiedzy i rozwoju. Te badania są nieinwazyjne, niestresujące dlatego dzieci bardzo szybko i chętnie się otwierają i współpracują z osobą, która je przeprowadza. W przypadku wykrycia nieprawidłowości zarówno  małym jak i dorosłym pacjentom rekomendowana jest indywidualna terapia widzenia albo kierujemy ich do specjalisty w danej dziedzinie. 

Jak długo trwa takie badanie wzroku?

Badanie w zależności od wieku dziecka i jego koncentracji trwa od pół godziny do ok. 60 minut. Pozwala to na dokładne ustalenie ewentualnych zaburzeń zęzowych, krótkowzroczności czy dalekowzroczności (nadwzroczności) u małego pacjenta. Przy krótkowzroczności mamy do czynienia z sytuacją, gdy dziecko nie widzi wyraźnie przedmiotów znajdujących się z daleka. Przy nadwzroczności nie widzi natomiast przedmiotów położonych zarówno daleko, jak i blisko. W jednym i drugim przypadku zalecane jest stosowanie okularów korekcyjnych, których zadaniem jest skorygowanie istniejącej wady wzroku. Wyniki badań są natychmiastowe. Rodzice dostają informację czy dziecko ma zeza lub inną dolegliwość i z jakimi specjalistami należy się skontaktować w celu dalszego leczenia. Niezdiagnozowane i nieskorygowane wady wzroku mogą mieć swoje konsekwencje w problemach z nauką i koncentracją, mogą być przyczyną dalszych zaburzeń takich jak dysgrafia czy dysleksja.

Na czym polega indywidualna terapia widzenia, stosowana w państwa salonie diagnostyczno-terapeutycznym?

Terapia widzenia jest to nadzorowany przez specjalistę, indywidualny program ćwiczeń wzrokowych. Nasze gabinety wyposażyliśmy w urządzenia specjalistyczne, które umożliwiają ich prowadzenie. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom, można usprawnić narząd wzroku,  poprzez udoskonalenie funkcji wzrokowych, a tym samym uzyskać lepsze wyniki w procesie widzenia u danej osoby. W przypadku wykrycia nieprawidłowości związanych z akomodacją, czyli zdolnością oka do ustawiania ostrości na różną odległość, bądź widzeniem obuocznym, oferujemy ułożenie indywidualnie zaplanowanej terapii, mającej na celu poprawę koordynacji i współpracy pomiędzy oczami. Rehabilitacja widzenia skierowana jest nie tylko do dzieci, ale do osób w każdym wieku. Długość i efektywność trwania takiej terapii uzależniona natomiast od stopnia zaburzeń widzenia i wieku, w którym została wykryta nieprawidłowość.  

Kto częściej korzysta z państwa usług – dorośli czy dzieci?

Jedni i drudzy chętnie  korzystają z naszych usług. Rodzice przychodzą do nas z dziećmi i  sami również badają sobie wzrok, bo  jest to bardzo ważne dla każdego. Niezwykle istotne jest to w pierwszych latach życia dziecka, ponieważ zaburzenie nierozpoznane, a co za tym idzie nieleczona wada, może doprowadzić do zeza lub niedowidzenia. Profilaktyczne badania dzieci mają więc kluczowe znaczenie dla jakości widzenia w dorosłym życiu. Przy zakupie okularów te usługi są u nas darmowe. Mamy ogromny wybór oprawek zarówno dla dorosłych jaki dla dzieci, inspirowanych postaciami z bajek, dlatego klienci chętnie nas odwiedzają. Stale mamy jakieś nowości i modele odpowiadające najnowszym trendom. Podczas tych wizyt można więc połączyć przyjemne z pożytecznym, a co najważniejsze zadbać o dobry wzrok i oczy, bo na miejscu mamy właściwych do tego specjalistów. 

Rozmawiała Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here