Saule Technologies na prestiżowej mapie PFR

1799

Saule Technologies, działając we współpracy z Columbus Energy, znalazło się w prestiżowym zestawieniu polskich firm technologicznych współpracujących z samorządami, opublikowanym przez Polski Fundusz Rozwoju. Saule i Columbus od 2020 r. współpracują z samorządami na rzecz transformacji energetycznej w oparciu o najnowsze technologie wykorzystujące OZE. Co ważne, udział w projekcie nie wymaga od samorządów wkładu własnego. 

Naszą wielką misją jest wytwarzanie energii słonecznej i udostępnianie jej każdemu – mówi Piotr Krych, CEO Saule Technologies. – Mamy świadomość, że tańsza energia oraz niezależność i bezpieczeństwo energetyczne to dziś jedne z ważniejszych potrzeb polskich miast i gmin. Wychodzimy im naprzeciw. To dla nas ogromna satysfakcja, że samorządy widzą w nas wiarygodnego partnera, a zestawienie Polskiego Funduszu Rozwoju jest tego potwierdzeniem.

Ambitnym celem Saule jest m.in. ekologiczna transformacja energetyczna polskich miast i gmin, we współpracy z liderem rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce i największym akcjonariuszem, czyli spółką giełdową Columbus Energy S.A.

Columbus od pewnego czasu wprowadza nowoczesne rozwiązania energetyczne, m.in. związane z przepływem energii pomiędzy uczestnikami projektów oraz prowadzeniem rozliczeń energetycznych pomiędzy zainteresowanymi – wyjaśnia Michał Gondek, dyrektor Pionu Techniczno-Inwestycyjnego Columbus Energy S.A. – Równoczesne obniżenie kosztów energii, połączone z możliwością bezkosztowych rozwiązań inwestycyjnych w źródła energii, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród samorządów, które niejednokrotnie pozbawione są budżetu na tego rodzaju inwestycje. Nasze projekty zostały bardzo dobrze odebrane przez rynek, co pozwala na obejmowanie „bezpiecznym parasolem energetycznym” coraz szerszej grupy odbiorców.

Do projektu zgłosiło zainteresowanie dotąd kilkadziesiąt samorządów z całej Polski. Nabór dla kolejnych miast jest nadal otwarty.

Każda gmina w Polsce potrzebuje transformacji energetycznej – tłumaczy Piotr Krych. – Jednak w sytuacji, kiedy infrastruktura administracji publicznej nie pozwala na zastosowanie tradycyjnych modułów krzemowych, odpowiedzią na ten problem mogą być lekkie, cienkie ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów. Ich dużym atutem jest fakt, że można je instalować nie tylko na dachach, ale także na fasadach, czyniąc budynki w pełni niezależnymi energetycznie. Co więcej, ogniwa te mogą być dopasowane kolorystycznie do powierzchni, czyniąc je niemal niewidocznymi.

Jak podkreśla PFR, bliska współpraca samorządów z przedsiębiorstwami technologicznymi stanowi klucz do cyfrowej i zielonej transformacji gospodarki. Bez niej rozdźwięk pomiędzy poziomem świadczonych usług przez sektor publiczny i prywatny będzie się stale powiększał.

Mapa ekosystemu polskich firm technologicznych współpracujących z samorządami powstała w ramach analizy „PFR dla Miast”, zawierającej przegląd rodzimego rynku smart city, wyniki badania ankietowego 68 polskich miast i 32 przedsiębiorstw, podsumowanie barier we współpracy z perspektywy samorządów i firm, a także rekomendacje dla efektywniejszych działań innowatorów z miastami.

Saule Technologies to polska firma, stworzona w 2014 r. przez fizyczkę Olgę Malinkiewicz oraz biznesmenów Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. Obecnie firma zatrudnia zespół kilkudziesięciu naukowców i inżynierów, pracowników administracyjnych z blisko 20 krajów, którzy skonstruowali pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych. To innowacyjne rozwiązanie fotowoltaiczne pozwala generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dlatego znajduje zastosowanie dosłownie wszędzie – od etykiet cenowych, przez fasady budynków i carporty, tj. wiaty do ładowania samochodów elektrycznych, po satelity w przestrzeni kosmicznej. (MS)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here