SEAT będzie produkował części z łusek ryżowych

745

Hiszpański producent samochodów SEAT, testuje możliwości wykorzystania tworzywa z łusek ryżowych do wykonania elementów wykończeniowych w nowej wersji Leona. Nowatorski materiał może zastąpić plastik. Na pierwszy rzut oka, części z mieszanki łusek ryżowych oraz poliuretanów i polipropylenów nie różnią się od wytwarzanych przy użyciu tradycyjnej technologii. Wyraźną różnicą jest za to dużo niższa waga kompozytu o nazwie Orytize. 

Właśnie wystartował pilotażowy program, w którym firma zbada potencjał tworzywa Oryzite jako substytutu dla plastiku. Wykorzystanie go na szeroką skalę pozwoliłoby w znaczącym stopniu ograniczyć ślad węglowy w procesie produkcji.

Każdego roku na całym świecie zbiera się ponad 700 milionów ton ryżu, co czyni go najpopularniejszą rośliną spożywczą na Ziemi. Około dwadzieścia procent tej masy, czyli mniej więcej 140 milionów ton, stanowią łuski ryżowe. Zazwyczaj są usuwane w procesie oczyszczania ziarna, a następnie palone.

– Producenci zrzeszeni w Izbie Plantatorów Ryżu z Montsià wytwarzają około 60 tysięcy ton ryżu rocznie. Poszukiwaliśmy praktycznego zastosowania dla 12 tysięcy ton łuski, które do tej pory zupełnie się marnowało. Tak powstał Oryzite – materiał, który można mieszać z innymi tworzywami termoplastycznymi i dowolnie formować – tłumaczy Iban Ganduxé, prezes firmy Oryzite.

SEAT testuje możliwości wykorzystania Orytize do wytworzenia elementów wykończenia w nowym Leonie. – Nieustannie poszukujemy innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą nam ulepszyć nasze produkty. Dzięki materiałowi z łusek ryżowych jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie plastiku i innych tworzyw sztucznych – mówi Joan Colet, inżynier w dziale projektowania wnętrz pojazdów. Prowadzone testy polegają na opracowywaniu alternatywnych modeli takich elementów jak drzwi i podłoga bagażnika czy podsufitka

Części  z Oryzite są lżejsze, co przekłada się na mniejszą masę całego pojazdu. Produkt staje się bardziej ekologiczny również dzięki zastosowaniu tworzyw odnawialnych, wpisujących się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym.

W ramach prowadzonych testów inżynierowie próbują ustalić, ile łuski potrzeba, aby wyprodukować część spełniającą odpowiednie standardy jakości. Na przykład przestrzeń bagażowa przechodzi testy sprawdzające sztywność i wytrzymałość – podłoga musi unieść 100 kg obciążenia punktowego. Natomiast w komorze klimatycznej analizie poddawana jest odporność poszczególnych części na ciepło, zimno i wilgoć.

SEAT angażuje się w realizację celów określonych w porozumieniu paryskim poprzez wdrażanie własnej strategii zrównoważonego rozwoju. Misja firmy MOVEtoZERØ zakłada m.in. minimalizowanie wpływu na środowisko wszystkich produktów w całym cyklu życia – od zakupu surowców i produkcji aż do końca użytkowania.

– Badania naukowe są drogą do zrównoważonej przyszłości. Musimy inwestować w innowacyjne rozwiązania, które pozwolą ograniczyć wykorzystywanie plastiku i przyczynią się do ochrony środowiska – mówi Stefan Ilijevic, szef innowacji SEAT-a. Pilotażowy projekt badający potencjał materiału Oryzite to kolejny krok do wypełnienia przyjętego przez hiszpańskiego producenta zobowiązania – zerowego śladu węglowego do 2050 roku. Wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here