Sejmowa komisja o ustawie ANTY-TVN

1048

Już niebawem, stacja TVN może zostać bez koncesji na nadawanie. Prawo i Sprawiedliwość kolejny raz w tym roku próbuje zmieniać ustawy dotyczące mediów. Rzecz w tym, że żadna nowa ustawa nie powinna dotykać wcześniej już ustalonych zasad, a jedynie obejmować nowe stacje telewizyjne.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła przed kilkoma dniami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji z niewielkimi poprawkami. Autorem zmian jest PiS. Nowelizacja w debacie publicznej określana jest jako skierowana wprost przeciwko stacji TVN. Sejm zajmie się projektem 11 sierpnia.

Przyjęta przez komisję poprawka zakłada, że wprowadzanych nowelizacją przepisów w sprawie koncesji dla spółek z udziałem kapitałowym osób zagranicznych nie stosuje się do podmiotu z siedzibą w państwie członkowski Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w kraju niebędącym państwem członkowskim EOG. Europejski Obszar Gospodarczy obejmuje kraje wspólnoty  UE oraz Norwegię, Islandię i Lichtenstain.

Projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Dlaczego trzeba tę ustawę odrzucić?

  • Projekt jest ukierunkowany przeciw konkretnemu podmiotowi, podobnie jak na Węgrzech.
  • Jest to przejaw ataku na stację TVN.
  • Ustawa skutkować będzie brakiem wolnych mediów w naszym kraju.
  • Jest to chęć zakneblowana systemu.
  • Ustawa skutkuje stworzenie drugiej stacji rządowej.
  • Głównym celem nie jest telewizja, ale internet. Nadawcy satelitarni, kablowi wówczas mają dostawać 10 letnie pozwolenie, zamiast koncesji. (notatka Witolda Kołodziejskiego do posła Suskiego).
  • Ustawa dotyczy tylko jednego kanału tematycznego, co świadczy o tym, że rząd panicznie boi się prawdy.
  • Narażony jest wizerunek polski na tle kontaktów z sojusznikiem jakim są Stany Zjednoczone.
  • Łamana jest Konstytucja, wolność słowa i dostępu do rzetelnych informacji.
  • Ustawa jest powrotem do czasów komunizmu.

Projekt ten ma głębokie korzenie w nienawiści partii rządzącej do wolnych mediów.

Według Mateusza Morawieckiego, ustawa ma na celu zapobiec przejmowaniu przez zewnętrzne podmioty spółek w Polsce i wpływaniu na debatę medialną. Jednak w oczach Polaków, ustawa ma na celu ograniczenie dostępu do rzetelnych informacji i pogwałcenie prawa do wolności słowa, które zapisane jest w najwyższym akcie jakim jest Konstytucja.

Należy wierzyć, że projekt upadnie, ponieważ w polskim prawie nie ma podstaw do tego by nie przedłużyć koncesji TVN. Niestety przeszłość pokazała już, że prawo naszego państwa dla polityków partii rządzącej jest mało istotne.

Czas do wydłużenia koncesji stacji TVN, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma do 26 września. W artykułach 35 i 38 ustawy o KRRiT wypisano warunki, które muszą być spełnione do odmowy przedłużenia koncesji – rażące naruszenie ustawy lub zapisów koncesji. – Gdyby KRRiT takie naruszenia stwierdziła, miałaby jednak obowiązek cofnięcia koncesji, a tego nie robiła.

Oby ta forma szantażu, szybko została stłumiona, a Polacy nadal bez żadnych obaw korzystali ze swoich praw.

Anna Karcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here