Sescom rozpoczyna współpracę z LOTOSEM

846

Spółka Sescom S.A. od lat skupia swoje zainteresowanie na technologii wodorowej. W swojej autorskiej koncepcji HGaaS zamierza za pomocą elektrolizera pozyskiwać wodór podczas nadwyżek energetycznych z odnawialnych źródeł energii. W ramach spółki SES Hydrogen ma już na swoim koncie patenty związane z elektrolizerem oraz kotłami wodorowymi. Firma podpisała list intencyjny ze spółką LOTOS Asfalt, należącą do Grupy LOTOS, która w zeszłym roku uruchomiła program inwestycyjny Green H2, w ramach którego planuje zbudować wielkoskalową instalację do produkcji zielonego wodoru.

Grupa LOTOS zainicjowała w połowie 2020 roku projekt Green H2. Spółka przewiduje stworzenie instalacji zdolnej do wytwarzania wodoru w procesie elektrolizy, czyli rozkładu wody przy użyciu energii elektrycznej, w procesie której nie tworzą się gazy cieplarniane. Instalacja ma być złożona z elektrolizerów, magazynów wodoru i ogniw paliwowych lub ewentualnie turbin wodorowych, zarządzanych przez innowacyjne oprogramowanie.

Rozwój projektów dotyczących paliw alternatywnych, to jeden z priorytetów naszej strategii rozwoju mówi Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt.  -Grupa Kapitałowa LOTOS aktywnie uczestniczy w realizacji Pakietu na Rzecz Czystego Transportu, którego zadaniem jest wzmocnienie bezpieczeństwa kraju w sektorze energii i ograniczenie zanieczyszczeń w transporcie. Obecnie, w ramach LOTOS Asfalt, jesteśmy na etapie zaawansowanych analiz dotyczących projektu budowy wielkoskalowej instalacji produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy wody. Koncepcja HGaaS i bogate doświadczenie Sescom w obszarze technologii wodorowej zadecydowało o podpisaniu listu intencyjnego, który jest potwierdzeniem chęci współpracy przy realizacji programu LOTOS Green H2.

Szacuje się, że w przeciągu kolejnych 10 lat wodór stanie się czymś naturalnym i będzie istotnie wpływał przede wszystkim na rozwój transportu. W upowszechnieniu wodoru może pomóc opracowana przez firmę Sescom koncepcja HGaaS (Hydrogen Generator as a Service), dzięki której podczas nadwyżek energetycznych z odnawialnych źródeł energii będzie można pozyskiwać wodór. Pozwala połączyć ze sobą producentów energii odnawialnej z użytkownikami samochodów wodorowych, budować stacje wodorowe oraz bilansować popyt i podaż producentów energii i odbiorców wodoru.

Prace badawczo-rozwojowe w obszarze energetyki bezemisyjnej z wykorzystaniem technologii wodorowej prowadzimy już od blisko 12 lat – informuje Sławomir Halbryt, prezes Sescom S.A. – Mamy na swoim koncie patenty związane z elektrolizerami oraz kotłami wodorowymi. Trzy z nich są już zarejestrowane, czwarty jest w trakcie. Kolejny etap działania to ich wdrażanie i komercjalizacja. Podpisanie listu intencyjnego z LOTOS Asfalt przyspiesza możliwość wykorzystania stworzonych przez nas technologii do wybudowania pierwszych stacji tankowania wodoru w Polsce.

Współpraca Sescom z LOTOS Asfalt przewiduje projekt budowy wielkoskalowej instalacji do produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy wody o mocy ok. 100 MW  i jej integracji w rynku energii oraz projekt budowy pilotażowej instalacji do produkcji zielonego wodoru o mocy ok. 1 MW, a także projekt oprogramowania do zarządzania instalacją do produkcji wodoru, umożliwiającego również współpracę z systemem informatycznym stosowanym w sieciach energetycznych w kraju.

– Działania, jakie planujemy podjąć podczas współpracy w ramach programu LOTOS Green H2 będą wykorzystane do rozwoju innowacyjnych rozwiązań w zakresie zastosowania wodoru, mających wpływ na system elektroenergetyczny zapewnia Mateusz Sołtysiak, dyrektor zarządzający SES Hydrogen, spółką wodorową Sescom. Planujemy również podjąć rozmowy dotyczące możliwości współpracy w zakresie integracji technologii IT, urządzeń do elektrolizy wody oraz obszaru IT.

Zarówno Sescom, jak i LOTOS Asfalt należą do European Hydrogen Alliance – międzynarodowego sojuszu na rzecz czystego wodoru, który wspiera rozwój czystego i konkurencyjnego, w skali światowej, przemysłu wodorowego w Europie.

Magdalena Jankowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here