SITPChem upowszechnia wiedzę

651

Inwestowanie w naukę i  wiedzę przynosi wiele korzyści. Umacnia wewnętrzną siłę, daje moc i pewność siebie, której nikt nie może  nam odebrać. Aktywny mózg staje się naszym prawdziwym sojusznikiem we wszystkich działaniach. Posiada ogromny potencjał, a odpowiednio stymulowany uodparnia się też na starzenie.

Dr inż. Bogdan Ficek

Jak rządzi nami nasz mózg? – wyjaśniał dr inż. Bogdan Ficek, doradca naukowy programu „Przyjazna Nauka” podczas cyklicznej prelekcji w formule zdalnej, zorganizowanej 14 marca przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. – Potwierdzane naukowo hipotezy wskazują, że do późnej starości możemy zachować dużą aktywność naszego mózgu. Odpowiednio zsynchronizowane ze sobą półkule mózgowe, z których każda odpowiada na inne czynności i funkcje, mogą nas zaskoczyć niesamowitą sprawnością. Pozwoliło to wielu osobom w mocno zaawansowanym już wieku na dokonanie przełomowych odkryć i wynalazków lub tworzenie ponadczasowych dzieł.

Dr inż. Bogdan Ficek tłumaczył jak pracuje ludzki mózg, czego jeszcze o mózgu nie wiemy i jak do analizy sieci ludzkiego mózgu mogą przydać się narzędzia zaczerpnięte z nauki o sieciach, młodej dziedziny łączącej dokonania teorii grafów, statystyki i informatyki.

W mózgu jest ok. 100 mld neuronów, a jego naczynia krwionośne mają prawie 160 000 km długości, tyle co trzykrotne okrążenie Ziemi. Ludzki mózg, który pełną dojrzałość osiąga dopiero około 25 roku życia, ważny przeciętnie półtora kilograma, co stanowi zaledwie 2 proc. masy ciała. Ilość informacji  docierających do naszego mózgu wynosi ok. 100 megabajtów na sekundę. Przeciętnie, każdego dnia człowiek doświadcza 70 tys. myśli.

– Ludzki mózg jest niesamowicie plastyczny. Jeśli jakiś obszar jest uszkodzony, inny potrafi przejąć jego funkcje. Im bardziej stymulujemy go do pracy, tym lepiej działa. Aktywny mózg jest bardziej odporny na starzenie się, demencję i chorobę Alzheimera – podsumowuje doradca naukowy.

Tajemnice i sekrety mózgu wciąż czekają na odkrycie

O mózgu wiemy nadal niewiele. Nie odkrył jeszcze swoich sekretów i tajemnic. Wciąż nie rozumiemy mechanizmów działania najprostszych układów nerwowych, nie rozumiemy podstawowych mechanizmów uczenia się i tworzenia modeli otaczającego nas świata. Nie rozumiemy biologicznych mechanizmów generujących dynamiczne zmiany aktywności mózgu. Nie rozumiemy na czym polega rola snu i marzeń sennych, ani tego, jaką rolę w naszym życiu odgrywają procesy nieświadome. Nie wiemy także, jakie są źródła zaburzeń psychicznych. Można by tak wymieniać w nieskończoność. Oczywiście naukowcy nieustannie dostarczają wyników, które mogą nam to rozumienie przybliżyć, jednak do formułowania solidnych teorii wciąż nam  jeszcze daleko.    

Popularyzacja wiedzy

Program „Przyjazna nauka” realizowany jest od grudnia 2020 roku.  Pierwsza sesja wykładów o zróżnicowanej tematyce trwała do przerwy wakacyjnej w 2021 roku, druga do czerwca 2022 roku, a trzecia, która rozpoczęła się we wrześniu kontynuowana będzie do końca czerwca tego roku.  Po wakacjach zostanie ponownie wznowiona.

– W ramach cyklu „Przyjazna nauka” wysłuchaliśmy dotychczas ponad 50 wykładów o tematyce wykraczającej poza zagadnienia dotyczące technologii chemicznych i nauk pokrewnych – informuje Józef Kozieł, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem). – Zależy nam na popularyzowaniu wielodziedzinowej nauki związanej m.in. z ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii, transformacją energetyczną,  architekturą, szeroko rozumianym zdrowiem, kosmetologii, turystyką specjalną czy rehabilitacją. Nie stosujemy żadnych ograniczeń w doborze tematów, podsuwanych nam przez członków SITPChem, a także naszych partnerów z innych organizacji.   

Przy współpracy z federacją FATIPEC w 2021 roku zorganizowano także sympozjum: „Paints and Coatings Visions” w którym wygłoszone zostały referaty specjalistów z 8 krajów. Wykładowcami w czasie cyklicznych prelekcji są naukowcy z uczelni wyższych, krajowych i zagranicznych instytutów, a także specjaliści z różnych dziedzin, zajmujący się popularyzowaniem nauki.

– Wykłady kierowane są do członków SITPChem w Polsce, organizacji skupionych w Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Stowarzyszenia Polskich Inżynierów we Francji, Uniwersytetu III Wieku, do szkół, a także wszystkich zainteresowanych upowszechnianą problematyką – wylicza Józef Kozieł. – Zachęcamy do kontaktu z nami, żeby uzgodnić zakres tematycznych kolejnych prelekcji. Będziemy również wdzięczni za państwa propozycje.  Spotkania są prowadzone w trybie zdalnym z wykorzystaniem platformy FSNT NOT „Sala Konferencyjna”, udział poprzez link: https://vms.enot.pl/b/sit-qgj-smj z podaniem kodu dostępu: 848190 oraz imienia i nazwiska.

Najbliższy wykład online w ramach programu: „Przyjazna Nauka” pt: „Ocena wyrobów chemii gospodarczej” wygłosi 28 marca o godz. 17.00, dr Jolanta Zimoch, reprezentująca Sieć Badawczą Łukasiewicz -Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej w Kędzierzynie.

WykładZnaczenie wodoru w gospodarce cyrkularnej w przemyśle chemicznym”, który miał przedstawić 21 marca dr inż. Antoni Migdał reprezentujący Sieć Badawczą Łukasiewicz -Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie, odbędzie się w innym terminie..

Krótka instrukcja logowania wraz z programem wszystkich wykładów znajduje się na stronie http://sitpchem.org.pl/przyjazna-nauka-cykl-zdalnych-wykladow/

.Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here