Skazani na sukces

2120

Siedem jednostek naukowych zaawansowanych z rozwoju technologii ogniw litowych i sodowych utworzyło Polskie Konsorcjum Elektrochemicznego Magazynowania Energii. Wspólne działania uczonych z sektorem rządowym i przemysłowym mają doprowadzić do uruchomienia produkcji baterii na rynek krajowy i europejski. Uniezależnienie własnej produkcji od importu ogniw paliwowych przyczyni się do rozwoju elektrobomilności i przyniesie wiele korzyści polskiej gospodarce. Umowę pomiędzy partnerami konsorcjum podpisano 21 lutego w siedzibie Ministerstwa Eenergii.

W uroczystości podpisania umowy konsorcjalnej wzięli udział minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister Michał Kurtyka oraz Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Szef resortu energii podkreślił, że powołanie Pol-Stor-En wpisuje się doskonale w założenia opracowanych w Ministerstwie Energii dokumentów strategicznych, takich jak Plan Rozwoju Elektromobilności i Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych. Jest to również działanie komplementarne z projektami unijnymi.

Wiceminister Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że Komisja Europejska niedawno powołała inicjatywę pod nazwą EU Battery Alliance, której celem jest stworzenie konkurencyjnego łańcucha wartości i produkcja ogniw do baterii na terenie Europy. – Dzisiejsza umowa to przykład na to, że Polska może brać aktywny udział w tym projekcie i jest gotowa do współpracy na rzecz rozwoju technologii magazynowania energii i budowy w Europie silnej branży produkcji baterii do samochodów elektrycznych – powiedział. Zaznaczył, że dysponujemy również zapleczem surowcowym niezbędnym do produkcji akumulatorów, a polscy przedsiębiorcy mają potencjał do angażowania się w rozwój tego sektora.

Wiceszef resortu energii poinformował, że obecnie w Europie mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją, w której wiele instytutów, firm badawczo-rozwojowych, a także uniwersytetów, prowadzi liczne badania nad komponentami do baterii, często ich ze sobą nie konsultując. – Niezbędne jest zatem połączenie sił i wypracowanie kompleksowego produktu, który będzie mógł być wykorzystany przez przemysł. Współpraca konsorcjum naukowo-badawczego Pol-Stor-En z biznesem zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu, a tym samym komercjalizację wyników prac – uzasadnił.

W ocenie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz elektromobilność to światowy trend, a Polska chce być jednym z europejskich liderów w tej branży. – Dlatego tworzymy jak najlepsze warunki dla rozwoju tego sektora w naszym kraju. Potencjał mamy ogromny i chcemy go jak najlepiej wykorzystać. Dzisiejsze wydarzenie, jakim jest zawiązanie polskiego konsorcjum naukowego, które będzie pracować nad stworzeniem polskiej baterii do pojazdów elektrycznych, przybliża nas do osiągnięcia tego ambitnego celu. Elektromobilność to nie tylko jedno z lekarstw na zanieczyszczenie powietrza. Jest przede wszystkim szansą na rozwój polskich przedsiębiorców i naszej gospodarki – wskazała minister.

W skład konsorcjum wchodzą Politechniki: Warszawska, Gdańska i Poznańska, Uniwersytety: Warszawski i Jagielloński oraz Akademia Górniczo-Hutnicza i Instytut Metali Nieżelaznych. – Bardzo nam zależny na współpracy z sektorem rządowym i biznesowym, nie tylko dlatego, że praca zespołowa niesie dużo więcej korzyści, ale dlatego, że będzie też motorem napędowym gospodarki przyszłości – mówił prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.

Jak oceniał prof. Szmidt, dziś musimy się skupić na doskonaleniu ogniw, które mamy, ale za chwilę pojawią się nowe technologie, które będziemy chcieli wdrożyć już jako polski produkt. Zapewniał, że, mamy młodych, zapalonych ludzi, możliwości typowania rozwiązań w warunkach zbliżonych do produkcyjnych. Dodał, że jest pewien, iż „jesteśmy skazani na sukces”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here