Prof. Robert Rejdak: Apelujemy o zniesienie skierowań do okulisty

1477

Wizyta u okulisty wymaga e-skierowania od lekarza rodzinnego.   Okuliści apelują  o zniesienie tego wymogu.  Kiedy pacjent ma kłopoty z okiem, zaczyna gorzej widzieć, pojawia się u niego nieostry, zamglony obraz nie wolno czekać. Chory powinien natychmiast zgłosić się na badanie do specjalisty, a nie do lekarza rodzinnego po skierowanie.  Obowiązująca obecnie procedura trwa zbyt długo, a schorzenia oczu to wyścig z czasem. W najtrudniejszych przypadkach może to skutkować nieodwracalną utratą widzenia.

Nie można pacjentom utrudniać dostępu do specjalisty – ostrzega prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i jednocześnie przewodniczący Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. – Schorzenia oczu są specyficzne i wymagają diagnozowania przez specjalistę zazwyczaj przy użyciu zaawansowanej aparatury. Żaden lekarz rodzinny nie posiada takiej wiedzy ani takiego sprzętu  w swoim gabinecie, a wizyta po skierowanie jest jedynie stratą czasu. Chory powinien niezwłocznie trafić do okulisty. Po zniesieniu od 1 lipca limitów na usługi Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), pacjenci okulistyczni nie mogą korzystać z tego ułatwienia  bo blokuje to konieczność posiadania skierowania od lekarzy rodzinnych. A co za tym idzie wydłuża się znacznie czas wejścia pacjentów  np. do programu lekowego AMD jak również nowo wchodzącego programu DME co może mieć nieodwracalne i zgubne konsekwencje. Taka sama sytuacja dotyczy nielimitowanych obecnie operacji zaćmy. Apelujemy do Ministerstwa Zdrowia do zmianę tych zasad.

Przykładowo, na wizytę u onkologa nie trzeba żadnych skierowań i środowisko  lekarzy okulistów oczekuje takich samych uregulowań. System opieki zdrowotnej powinien zapewniać szybki dostęp do opieki okulistycznej bez skierowań od lekarza rodzinnego. A okuliści pracujący w AOS powinien kierować pacjentów z problemami klinicznymi do szpitala. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here