W polskich miastach można obniżyć poziom emisji CO2 i niskiej emisji. Zależy to m.in. od dywersyfikacji miksu energetycznego, efektywnego zarządzania zużyciem energii w budynkach oraz optymalizacji sieci ciepłowniczej – powiedział portalowi wnp.pl Thierry Deschaux, prezes spółki DK Energy Polska z grupy Dalkia EDF. Porozumienie zawarte ze spółką komunalną Beskid Żywiec zakładu współpracę obu firm w tym zakresie.
– Nie ma jednego, cudownego sposobu, który pozwoli od razu rozwiązać ten problem –podkreśla Thierry Deschaux . – Aby obniżyć poziom niskiej emisji w Żywcu, razem z miastem wdrożymy wiele rozwiązań. Mamy narzędzie, które jest już stosowane np. w Gdyni, gdzie mierzymy poziom konsumpcji energii w poszczególnych budynkach komunalnych, dzięki czemu miasto może monitorować jej zużycie w swoich budynkach.
To pozwala wybrać obiekty, które mają największe potrzeby minimalizacji konsumpcji energii i przygotować plany modernizacji i zwiększenia ich efektywności energetycznej budynków. Niedawno zakończony został podobny projekt w Sosnowcu, realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
– Podłączyliśmy 22 komunalne budynki mieszkaniowe do naszej sieci ciepłowniczej, w budynkach zainstalowaliśmy centralne ogrzewanie i doprowadziliśmy ciepłą wodę użytkową – kontynuuje prezes. To pozwoliło na likwidację prawie 1000 pieców węglowych, które zostały zastąpione przez kaloryfery. Dzięki tym rozwiązaniom udało się obniżyć poziom emisji CO2 o 8 tys. ton rocznie i emisję pyłów o 80 ton rocznie.
Dalkia planuje kolejne inwestycje we współpracy z polskimi samorządami. – Mamy doświadczenie zdobyte nie tylko w Polsce, ale także za granicą, które można wykorzystać w polskich miastach, aby obniżyć poziom emisji CO2 i obniżać poziom niskiej emisji, dodaje Thierry Deschaux . – Można to osiągnąć m.in. poprzez dywersyfikację miksu energetycznego, efektywne zarządzanie zużyciem energii w budynkach i optymalizację sieci ciepłowniczej.
Grupa Dalkia ma w Polsce obroty rzędu 50 mln euro, a cel to ich potrojenie w najbliższym czasie. Sądzę, że udział Mateksu w realizacji określonych celów finansowych będzie znaczący. Będziemy dążyć do osiągnięcia w 2020 roku 30 proc. udziału przychodów z rynku efektywności energetycznej w przychodach ogółem – mówi Marcin Michalski, prezes zarządu Matex Controls z grupy Dalkia.
Źródło wpn.pl