Śledztwo w sprawie przekazywania przez amerykańskich naukowców danych biomedycznych do Chin

1000

Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) we współpracy z FBI prowadzą śledztwo w sprawie przekazywania przez amerykańskich naukowców poufnych danych biomedycznych z prowadzonych badań do innych krajów, w tym głównie do Chin – podał dziennik „New York Times”.

Obecnie przedmiotem śledztwa jest 180 indywidualnych przypadków w 71 instytucjach, wśród których są również najbardziej prestiżowe uczelnie medyczne w USA. Niemal we wszystkich przypadkach w procederze mieli brać udział naukowcy chińskiego pochodzenia, bądź też naturalizowani obywatele USA, którzy wykradali dane na rzecz ChRL.

NIH wskazały 24 przypadki, w których w przyszłości mogą zostać postawione zarzuty karne. Według jednego z przedstawicieli NIH dr. Michaela Lauera, proceder dotyczy „każdej dyscypliny badań biomedycznych”.

Jak zwraca uwagę „New York Times”, sprawa podsyca obawy o to, czy Chiny nie wykorzystują względnej otwartości amerykańskiego systemu badań akademickich do celów szpiegostwa gospodarczego. Jednocześnie, akcja NIH i FBI niepokoi środowisko naukowe, które donosi o przypadkach „nieuczciwego traktowania” badaczy pochodzenia chińskiego i ich dyskryminowania przez Waszyngton, poprzez nasilenie podejrzeń wobec nich. Problem jest coraz szerzej komentowany ze względu na rosnące napięcia handlowe pomiędzy USA a ChRL – podkreśla gazeta.

Przypadki kradzieży własności intelektualnej, o których mówią NIH oraz FBI, dotyczą idei naukowych, projektów, prototypów urządzeń, danych a także metodologii, które w przyszłości mogłyby przerodzić się w dochodowe terapie bądź nowe narzędzia diagnostyczne – dodaje nowojorski dziennik.

Niektórzy naukowcy podejrzani w sprawie, wobec których obecnie trwają czynności śledcze, uzyskiwali wcześniej w swojej karierze naukowej patenty w Chinach w ramach projektów, które finansowane były ze środków budżetu bądź stanowiły własność amerykańskich firm i instytucji – zwraca uwagę „NYT”. Inni z kolei mieli zakładać w Chinach własne laboratoria, w których powielano amerykańskie badania.

Organy prowadzące śledztwo nie ujawniają nazwisk naukowców, którzy są podejrzewani o szpiegostwo na rzecz Chin ani instytucji, z którymi są związani. Dziennik pisze, że w związku ze sprawą z amerykańskich instytucji naukowych do tej pory zwolniono kilkanaście osób.

Małgorzata Fraser (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here