SMALL WORLD – najlepsza produkcja Patryka Vegi

1822

Patryk Vega znany jest z poruszania kontrowersyjnych tematów w swoich filmach. Przed kilkoma dniami, 10 września odbyła się premiera filmu “Small World”, który według opinii publicznej jest najlepszym ze wszystkich ekranizacji  tego scenarzysty i reżysera. Temat poruszany w “Small World” to handel dziećmi i dziecięca pornografia.

Zadziwiające ponieważ Patryk Vega, podszedł do problemu bardzo dojrzale i stworzył poważny film lecz zabarwiony jego starymi nawykami z filmów gangsterskich z których reżyser jest najbardziej znany.  Temat filmu od samego początku wzbudzał ciekawość, ponieważ wyłamywał się z typowych schematów Vegi.

Wraz z nowinkami odnośnie filmu, przychodziły obawy dotyczące doświadczeń z poprzednich produkcji. Mianowicie “Botoks” okazał się znieważeniem służby zdrowia, a “Polityka” zwyczajnie znudziła odbiorców. Vega odszedł od bezmyślnego szokowania i zabawiania ludzi błahymi historiami i płytkim dialogiem. W “Small World” spotykamy się z precyzyjnym opowiadaniem i przedstawieniem faktów oraz obrazowaniem psychologicznych portretów swoich postaci. W karierze Vegi jest to najbardziej spójna produkcja.

Bohaterami filmu są Robert Goc, grany przez Piotra Adamczyka oraz Ola czyli postać w którą wciela się Julia Wieniawa. Kolejna nowość kina Vegi, ponieważ scenarzysta i reżyser lubi mnożyć wątki swoich postaci i koncentrować się na wielu historiach. Świeże jest także skupienie się na bohaterach i dogłębne zapoznanie odbiorców z psychiką postaci, co sprawia, iż film staje się jeszcze ciekawszy, a widz może “zaprzyjaźnić się z postacią”.

“Small World” to produkcja nagrana niemal w całości w innym języku niż polski. Piotr Adamczyk świetnie radzi sobie z angielskimi dialogami, podobnie jak druga bohaterka produkcji Julia Wieniawa. Enrique Arce ponownie w twórczości Patryka Vegi. Znany na całym świecie z postaci Artura w La casa del papel, nie zachwyca w Małym Świecie tak samo jak Piotr Adamczyk. 

Moim faworytem, jeżeli chodzi o odegraną rolę, jest oczywiście Piotr Adamczyk. On ma w sobie taką wojnę. Między tym czy on jest, czy postradał zmysły? Czy on dalej walczy w słusznej idei?”  – mówi influencerka Ola Nowak.

Piotr Adamczyk natomiast przyznaje, że rola była dla niego wyzwaniem. Praca nad postacią wymagała odwagi, poświęceń, przygotowań, jak i trudu, ponieważ jak wyznaje aktor “wewnętrznie bolała”.

Pochwały za grę aktorską zbiera też Julka Wieniawa. Widzowie w zestawieniu choćby z poprzednimi rolami w produkcjach Vegi chwalą Wieniawę za jej jedną z lepszych roli. “Na pewno w takiej roli jeszcze jej nie widzieliśmy. Świetnie się w tę rolę wpisała” zaznacza Aleksandra Ciupa.

Small World jest nową ścieżką Patryka Vegi, gdyż żadna jego produkcja nie miała tak dobrego odbioru. To jego najmniej komercyjny projekt, co zostaje docenione przez widzów. Być może Vega powinien kierować się w końcu jakością, zamiast ilością. Nie oglądamy już brutalnej przemocy i gangsterskich potyczek. W końcu dojrzała twórczość, którą można nazwać profesjonalnym kinem do czego Vedze poprzednio było raczej daleko. Być może zależy to od podejścia do jego filmów, które jak to sam podkreśla, mają po prostu przedstawiać otaczającą nas, niekiedy bardzo trudną rzeczywistość. Nie ma co się jednak spierać, niezależnie od tego czy ktoś rozumie twórczość Vegi czy też nie, najnowsza produkcja jest jego najlepszą produkcją, ale do Oscara nadal jej daleko.

Autorka: Anna Karcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here