Solidarność okulistów z Polski i Ukrainy

1838

Naród ukraiński z wielką ofiarnością i odwagą broni swojej Ojczyzny i integralności terytorialnej przed bestialskim atakiem rosyjskiego okupanta.  Sam heroizm jednak nie wystarcza. Do przeżycia potrzebuje żywności i pomocy medycznej. Ukraińskim okulistom brakuje podstawowego sprzętu, leków, materiałów jednorazowych i chirurgicznych  do niesienia pomocy poszkodowanym żołnierzom i ludności cywilnej, w tym również dzieciom, w wyniku  brutalnego bombardowania Ukrainy.

 Stowarzyszenie Chirurgów  i Okulistów Polskich   odpowiedziało natychmiast na ich apel  i przygotowało dużą partię niezbędnych medykamentów, zestawów  opatrunkowych, podstawowego sprzętu do dezynfekcji, sterylizacji i wykonywania zabiegów okulistycznych. Pierwszy transport rusza z Lublina do Lwowa 11 marca. Następny planowany jest pod koniec przyszłego tygodnia.

-Inicjatywę zbiórki materiałów służących do leczenia zachowawczego i chirurgicznego urazów oczu, podjęliśmy z całym zarządem i członkami SCOP natychmiast po otrzymaniu alarmującego telefonu od dr Nataliya Preys ze Lwowa – informuje prof. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenie Chirurgów  i Okulistów Polskich. – Zwróciła się do mnie, jako do swojego nauczyciela, który ją szkolił w dziedzinie chirurgii oka w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugano. Znam nie tylko ją, ale także dużą grupę  innych  ukraińskich chirurgów oka i okulistów, z którymi łączy nas wiele lat współpracy. Lublin był zawsze ważnym ośrodkiem wspierającym wspólne  działania Polski i Ukrainy. Nasze partnerstwo trwa już kilka dekad od polsko-ukraińskiego zjazdu okulistów w latach 90. ubiegłego wieku, który w Lublinie zorganizował prof. Zbigniew Zagórski. Ostania dekada to okres częstych wizyt naszych kolegów z Ukrainy w Lublinie w związku z wieloma seminariami i szkoleniami edukacyjnymi. Zawsze byliśmy dla siebie wsparciem, dlatego teraz mamy szczególny obowiązek,  żeby im dostarczyć najpotrzebniejsze rzeczy do udzielania pomocy pacjentom z urazami oczu w tym tragicznym dla Ukrainy czasie.

Okuliści pilnie potrzebują wielu różnych  środków i zestawów opatrunkowych,  materiałów chirurgicznych, terapeutycznych, operacyjnych oraz leków.  SCOP przeprowadził błyskawiczną zbiórkę tych artykułów wśród producentów i firm zaopatrujących polską okulistykę. Wszyscy hojnie włączyli się w tę pomoc.  Kilkutonowy ładunek o wartości kilkuset tysięcy złotych  jest już przygotowany do wyjazdu do Lwowa, skąd będzie dystrybuowany także do innych ośrodków okulistycznych na terenie Ukrainy. Osobą koordynującą te wszystkie działania jest Katarzyna Piondło,  dyrektor zarządzająca SCOP. Wszystkie dane kontaktowe są na stronie https://scop.org.pl

– Największy problem mieliśmy z magazynowaniem tych wszystkich darów, a także  ze znalezieniem odpowiedniego przewoźnika, który dostarczy tę przesyłkę do Lwowa – mówi prof. Robert Rejdak. – W organizację naszej pomocy włączył się bardzo aktywnie zarząd SCOP i na apel prof. Bartłomieja Kałużnego odpowiedziała Grupa Lewiatan z Bydgoszczy, która za darmo dostarczy tirem to wsparcie polskich okulistów dla lekarzy z Ukrainy.  Szlachetność krajowych i zagranicznych firm działających w Polsce nie zna granic. W kolejnych publikacjach będziemy zamieszczać wykaz darczyńców, którzy przekazali te cenne dla okulistów ukraińskich dary. Każdego dnia przybywa nam nowych ofiarodawców.

SCOP wynajął magazyn do gromadzenia kolejnych darów, pochodzących ze zbiórki, które będą sukcesywnie dostarczane na Ukrainę.  Koszty magazynowania i logistyczne stowarzyszenie ponosi  we  własnym zakresie. Niezależnie od tej zbiórki, okuliści włączają się również indywidualnie w pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy.  

– Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim  naszym partnerom  i ofiarodawcom za tę niezwykłą hojność. Naszym obywatelskim obowiązkiem jest pomoc naszym sąsiadom w tej tragicznej sytuacji. Będziemy im pomagać tak długo jak trzeba, solidaryzując się z pełni  z obywatelami Ukrainy, którzy tak odważnie bronią swojej Ojczyzny przed bestialską napaścią.

Pierwszy transport darów dla ukraińskich okulistów rusza z Lublina na Ukrainę w piątek 11 marca. Kolejny, pod koniec przeszłego tygodnia. Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w tę pomoc rzeczową i finansową dla ofiar wojny, kierujemy na stronę SCOP.  (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here