Specjalne Strefy Ekonomiczne pracują nad swoimi strategiami na kolejne lata

381

Podsumowanie minionego – rekordowego pod względem liczby inwestycji – roku w PSI, strategie działania SSE na najbliższe lata oraz kwestia produkcji zielonej energii to główne tematy spotkania online przedstawicieli kierownictwa MRiT, na czele z ministrem rozwoju i technologii Piotrem Nowakiem, z prezesami wszystkich Specjalnych Stref Ekonomicznych. 

Specjalne Strefy Ekonomiczne tworzą odpowiedni klimat oraz otoczenie prawno-biznesowe, którego celem jest przyciąganie i zachęcanie przedsiębiorców do lokowania nowych inwestycji w Polsce. Strefy zarządzają poszczególnymi obszarami kraju i wydają decyzje o wsparciu nowych inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Od września 2018 r. do końca grudnia 2021 r. wydano w sumie 1 521 takich decyzji na łączną kwotę 73,4 mld zł wartości inwestycji z deklaracją utworzenia 31 569 nowych miejsc pracy.

 – Specjalne Strefy Ekonomiczne od wielu lat stanowią motor napędowy polskiej gospodarki. Początkowo miały być remedium na problemy społeczno-gospodarcze naszego kraju, takie choćby jak  wysokie bezrobocie. Odpowiadają za przyciąganie do Polski nowych inwestycji oraz wdrażanie najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Dzięki temu z roku na rok Polska umacnia swoją pozycję na europejskim i globalnym rynku – powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

– Aktywność i skuteczność działania Specjalnych Stref Ekonomicznych najlepiej zmierzyć, obserwując tempo i liczbę inwestycji, które prowadzą u nas firmy polskie i zagraniczne. A za nami najlepszy jak dotąd rok w historii PSI. Będziemy dalej wspierać i zachęcać przedsiębiorców do realizacji nowych projektów biznesowych w naszym kraju, aby kolejne lata były równie udane – dodał wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

– W zglobalizowanym świecie Specjalne Strefy Ekonomiczne są ważnym ogniwem lokalnego rozwoju oraz wpływają na ciągłość i wzrost inwestycji.  Strefy mogą nie tylko wpłynąć na większe niż do tej pory  poszanowanie środowiska naturalnego, ale także mają szansę stać się istotną częścią wehikułu, który umożliwiłby  zmianę modelu polskiej gospodarki na niskoemisyjną – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Michał Wiśniewski.

Ponad ćwierć wieku istnienia SSE

Specjalne Strefy Ekonomiczne zostały powołane do życia na podstawie ustawy z 20 października 1994 o specjalnych strefach ekonomicznych. Do ich zadań należy przyśpieszanie dynamiki rozwoju regionów, poprzez przyciąganie nowych inwestycji i tworzenie miejsc pracy. Spółki wcześniej udzielały wsparcia wyłącznie na określonych w rozporządzeniu terenach. Od 2018 r. wsparcie – w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – dostępne jest na terenie całego kraju. PSI to naturalna ewolucja instrumentu strefowego, dostosowana do realiów współczesnej Polski. SSE nadal odgrywają ważną rolę w tym systemie, gdyż to one wydają decyzje o wsparciu inwestycji w ramach PSI.

Biuro Komunikacji, Ministerstwo Rozwoju i Technologii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here