Słowa Prymasa Tysiąclecia „czas to miłość” mają symboliczną wymowę szczególnie teraz, kiedy epidemia tak boleśnie nas wszystkich doświadcza. Poświęcenie z jakim lekarze, personel medycznego i pozostali pracownicy służby zdrowia walczą z podstępnym i niewidzialnym wrogiem jest bezprecedensowe. – Narażanie własnego zdrowia i życia dla ratowania bliźnich zarażonych koronawirusem jest wzruszającym darem serca, tak samo, jak każdy szlachetny gest i przejaw pomocy oraz solidarności z potrzebującymi – ocenia ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W tych mrocznych czasach tylko wzajemna pomoc, współpraca i solidarność wszystkich ze wszystkimi daje nadzieję na pokonanie epidemii, która rozprzestrzeniła się już na cały świat. – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego aktywnie włączył się w tę społeczną krucjatę miłości. Przystąpiła do niej większość wydziałów uczelni, w tym nowoutworzone Collegium Medicum, podkreśla ksiądz rektor Stanisław Dziekoński.
Powołany został zespół ds. przeciwdziałania epidemii, złożony z mikrobiologów, wirusologów, lekarzy i pielęgniarek, któremu przewodniczy dr n. med. Robert Kuthan, specjalista z dziedziny mikrobiologii i wirusologii. Wśród jego członków są m.in.: dr hab. n.med. Jakub Pawlikowski prof. UKSW, dziekan Wydziału Medycznego, dr hab. Anna Lutyńska, mikrobiolog i wirusolog, a także dr hab. n.med. Rusłan Sałamatin, mikrobiolog i parazytolog. Przekazywane przez społeczność akademicką informacje ułatwią raportowanie o sytuacji zagrożeń wirusem SARS-CoV-2.
Zespół prowadzi również intensywną działalność edukacyjną na forum publicznym, udzielając odpowiedzi na pytania związane z epidemią i środkami zabezpieczającymi. Można je znaleźć na stronie UKSW: https://uksw.edu.pl/pl/pytania-i-odpowiedzi
Uczelnia wspiera także podmioty kliniczne, wypożyczając im niezbędną do badań aparaturę. Uniwersytet użyczył Narodowemu Instytutowi Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie termocykler wykorzystywany na co dzień do badań naukowych i diagnostycznych. Ten nowatorski sprzęt pozwala na przyspieszenie analizy genomu koronawirusa i zwiększenie liczby wykonywanych badań diagnostycznych
Na UKSW zorganizowano też zbiórkę publiczną wśród społeczności akademickiej i we współpracy z Fundacją Rozwoju UKSW zakupiono około 1000 końcówek z filtrem do pipet laboratoryjnych. Są one niezbędne do pracy diagnostów w analizowaniu próbek pobieranych od osób podejrzanych o zarażenie wirusem, ponieważ zwiększają ich wiarygodność. Przewiduje się również dalsze wsparcie laboratorium według zgłaszanych potrzeb.
– We współpracy z Centrum Zdrowia Dziecka oraz Uniwersytetem w Oxfordzie opracowywane będą też mapy zagrożenia epidemicznego związanego z koronawirusem – kontynuuje rektor UKSW. – Z Polskim Towarzystwem Opieki Duchowej w Medycynie oraz Krajowym Duszpasterstwem Służby Zdrowia i Zgromadzeniem Pallotynów podejmujemy wspólną inicjatywę duchowego wsparcia dla pracowników służby zdrowia i chorych. Dzięki opracowaniu specjalnej aplikacji elektronicznej umożliwmy łączenie się osób potrzebujących modlitwy z osobami udzielającymi modlitewnego wsparcia. W tych działaniach Wspólnoty Akademickiej. towarzyszy nam opieka naszego Patrona Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Jego słowa: „czas to miłość” mają wyjątkową wymowę obecnie, kiedy wielu ludzi poświęca się dla ratowania bliźnich, często z narażeniem swego zdrowia i życia. Jesteśmy świadkami miłości, w tych szlachetnych działaniach oraz niesieniu wątpiącym i strapionym nadziei, znajdującej swoją głębię w wierze, podsumowuje ks.prof. Stanisław Dziekoński.
Dalsze zaangażowanie uczelni w społeczną krucjatę walki z koronawirusem będzie zależało od potrzeb społecznych. (JC)