Sposób na recykling wody i detergentów w pralniach przemysłowych

1710

W pralniach przemysłowych, które dziennie piorą 15 ton tekstyliów, w tym odzież roboczą i szpitalną, zużycie wody  w ciągu wody sięga nawet 150 tys. litrów,  a środków piorących,  zmiękczających i wybielających  około 90 kg. Każdorazowo powstaje zatem duża objętość ścieków zanieczyszczonych tymi chemikaliami. Do odzyskiwanie większości wody zużywanej w czasie prania, i środków piorących, przyczyni się technologia nad którą pracuje polsko-niemiecki zespół badaczy. Już wkrótce zakończy się realizacja projektu REWARD, którego celem jest recyklingu wody i detergentów w pralniach przemysłowych.

Rozwiązanie polsko-niemieckiego konsorcjum przyniesie oszczędności i zmniejszy zanieczyszczenie środowiska. W projekcie REWARD uczestniczą naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Członkowie konsorcjum postanowili wykorzystać proces zintegrowany składający się z filtracji membranowej oraz indukcji dipoli.

W takiej technologii powstaje strumień ścieków, ale nie jest to już 150 tys. litrów dziennie, tylko na przykład 10 – 20 tys. – zaznacza dr hab. inż. Maciej Szwast, kierujący pracami zespołu z PW.  – Jest to duża oszczędność wody dla zakładu, mniejszy zrzut ścieków i oczywiście duża korzyść dla środowiska naturalnego. W filtracji membranowej wykorzystujemy nasze własne membrany mikro-/ultrafiltracyjne. Są to materiały filtracyjne, na wzór sitka o otworach na poziomie ułamków,nawet setnych części mikrometra

 Przez membranę przepływa woda wraz z rozpuszczonymi w niej związkami, w tym środkami piorącymi. Natomiast zatrzymywane są elementy, które są większe niż pory (otwory) w membranie – czyli w szczególności cząstki stałe tworzące brud, a także tłuszcze i białka (w szczególności tworzące micele ze środkami piorącymi).

Jak zaznacza naukowiec z Politechniki Warszawskiej, moduły membranowe od kilku lat są instalowane pralnicach. – Mają one jednak na celu jedynie podczyszczenie wody zrzucanej do ścieków – precyzuje. – Wydaje się, że my jako pierwsi poważnie zajęliśmy się tematem zamykania obiegu wody w pralni.

Jedna z największych pralni przemysłowych w Polsce  jest zainteresowana wdrożeniem technologii po zakończeniu realizacji projektu. Ten termin upływa za kilka tygodni.  (info)  

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here