Spotkanie ambasadora Liu Guangyuana z mediami

685

Chińczycy nie będą się dłużej ubiegać o  budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego w Polsce.  Z  prowadzonych od trzech lat negocjacji nie wynikają w tej sprawie żadne ustalenia. – Dokładnie tyle samo czasu zajęło nam wybudowanie  pod Pekinem największego na świecie lotniska Daxing, który docelowo ma odprawiać 100 milionów pasażerów rocznie – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Liu Guangyuan, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej.

W czasie konferencji prasowej 5 listopada  w Warszawie, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Mediów, pytań do ambasadora Liu Guangyuan o zakres współpracy gospodarczej i naukowej oraz zainteresowanie inwestycjami w naszym kraju było dużo więcej. Wymiana handlowa między Polską i Chinami jest satysfakcjonująca dla obu krajów. Import produktów rolnych do Kraju Środka wzrósł w ciągu ostatniego roku o 60 proc. Intensywnie  rozwija się też współpraca  naukowa m.in. w sektorze badań kosmicznym i cyberbezpieczeństwa oraz w innych strategicznych dziedzinach.

W ciągu najbliższych 5 lat chińscy przedsiębiorcy zamierzają zainwestować w Polsce w realizację inwestycji ok. 3 mld złotych. Planują m.in. udział w strategicznych projektach związanych z budową telekomunikacyjnej sieci G5, rozbudową portów Gdańsk i Gdynia, a także  utworzenie centrum badawczo-rozwojowego oraz centrum obsługi dla klientów z Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawii. Polska w ocenie ambasadora, ze względu na swoje położenie może pełnić ważny pomost między  Wschodem i Unią Europejską w relacjach gospodarczych i handlowych.

Oferta Huawei dla Polski

Chińczycy oczekują od Polski suwerennej i wolnej od presji decyzji w sprawie Huawei. Ambasador Liu przypomniał, że  firma Huawei podpisała już na świecie ponad 60 umów dotyczących rozwoju sieci 5G, w tym 32 z klientami z Europy. Podkreślił, że technologia oferowana przez prywatną spółkę Huawei jest najnowocześniejsza na świecie, i przynajmniej o rok wyprzedza konkurentów pod względem rozwoju tej technologii. Jako  jedyna oferuje kompleksowe usługi, tj. od budowy infrastruktury po oferty dla odbiorcy końcowego. Ambasador liczy na jednakowe traktowanie wszystkich partnerów ubiegających się o budowę infrastruktury 5G w Polsce.  – Oficjalnie nie mówi się o blokadzie w Polsce oferty Huawei – stwierdził ambasador Liu. – Odwrotnie, muszę wspomnieć o zapewnieniach strony polskiej, że opowiada się za uczciwymi warunkami wyboru oferty. Wierzymy, że strona polska wywiąże się ze swojej obietnicy i stworzy uczciwe, otwarte i przejrzyste otoczenie biznesowe dla chińskich firm, które zgodnie z prawem prowadzą swoją działalność.

Ambasador podkreślał, że brak jest dowodów na jakąkolwiek szkodliwą działalność firmy. Walka z Huawei nie jest żadnym elementem wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, ale typowej wojny technologicznej. Żaden urząd w USA i w Europie nie ma potwierdzonych dowodów, aby firma Huawei była zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.

Kontekst międzynarodowy w relacjach z Chinami

Wystąpienie ambasadora i odpowiedzi na pytania dziennikarzy dotyczyły wielu spraw politycznych i gospodarczych, w tym wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Ambasador Liu przedstawił chiński pogląd na przyczyny i skutki konfliktu między USA i Chinami, opowiadając się .za rozwiązywaniem sporów poprzez dialog i negocjacje.

– Istota sporu sprowadza się do tego, że USA nie chcą zgodzić się na rosnącą rolę i pozycję Chin w świecie – informował ambasador.- Jako dwie największe gospodarki świata Chiny i Stany Zjednoczone stworzyły skomplikowaną sieć powiązanych ze sobą interesów, co sprawia, że współpraca między dwoma krajami jest jedynym rozsądnym wyborem, a nie wojna handlowa, której skutki odczuwa  teraz wiele krajów.

Ambasador zapewnił, ze w najbliższym czasie USA i Chiny gotowe są do podpisania tzw. umowy etapowej, czyli osiągnięcia pierwszego etapu porozumienia, które wygasi niektóre problemy wojny handlowej i przywróci ład gospodarczy na świecie.

Spotkania z ambasadorem mają być cykliczne z uwagi za ogromne zainteresowanie poruszaną problematyką. Marek Traczyk, prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów deklarował, że takie spotkania będę się również odbywać z innymi ambasadorami. (JC)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here