Wang Yi, członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh i chiński minister spraw zagranicznych, podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, spotkał się 26 września z polskim ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.
Wang Yi powiedział, że Chiny przywiązują dużą wagę do stosunków chińsko-polskich i są gotowe do współpracy z Polską w celu wdrożenia porozumienia osiągniętego przez przywódców obu państw, przestrzegania rdzenia przyjaźni chińsko-polskiej, jakim jest wzajemny szacunek, równość, wzajemnie korzystna współpraca i wymiana oraz wzajemne uczenie się, a także Chiny pragną wzmocnienia wymiany na wszystkich poziomach, pogłębienia współpracy w różnych dziedzinach i wspólnego promowanie solidnego i stałego rozwoju stosunków Chiny-UE.
Wang Yi powiedział, że obie strony powinny utrzymywać wymianę na wszystkich szczeblach i promować zrównoważony rozwój dwustronnego handlu. Mamy nadzieję, że Polska zapewni uczciwe i niedyskryminujące otoczenie biznesowe dla chińskich przedsiębiorstw. Nałożenie przez UE wysokich ceł na pojazdy elektryczne z Chin jest klasycznym przykładem protekcjonizmu, dlatego Komisja Europejska powinna wykazać się szczerością i współpracować z Chinami w celu znalezienia rozwiązania akceptowalnego dla obu stron.
Sikorski powiedział, że Polska trzyma się polityki jednych Chin, jest zaangażowana w rozwijanie konstruktywnych stosunków dwustronnych z Chinami oraz pogłębienie wzajemnie korzystnej współpracy i ścisłej wymiany międzyludzkiej, a także jest gotowa zapewnić dobre środowisko biznesowe dla chińskich przedsiębiorstw. W interesie obu stron jest utrzymanie płynności handlu między Europą a Chinami.
Obie strony wymieniły poglądy na temat kryzysu na Ukrainie. Wang Yi podkreślił, że stanowisko Chin w kwestii Ukrainy jest spójne. Chiny zawsze były zaangażowane w promowanie rozwiązania politycznego, nigdy nie zrezygnowały z wysiłków na rzecz pokoju i nadal będą odgrywać konstruktywną rolę w tej kwestii.