Najnowszy system 3D dla lubelskich okulistów dzięki wsparciu władz województwa

1311

Pionierska operacja zaćmy z wykorzystaniem najnowszej technologii 3D  została przeprowadzona w Klinice Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1  w Lublinie we wrześniu tego roku. Pierwszy taki zabieg w Europie na tym innowacyjnym sprzęcie wykonał prof. Robert Rejdak, szef tej kliniki i prorektor Uniwersytetu Medycznego. Wojewoda stara się o środki, żeby go teraz kupić dla lubelskich okulistów. Sprzęt do wykonywania operacji w 3D kosztuje około 350 tysięcy złotych.

Sprzęt na którym przeprowadzono pionierską operację został użyczony  tylko na pewien czas. Lekarze chcieliby z niego stale korzystać z uwagi na ogromną precyzję wykonywanych zabiegów.  Wojewoda lubelski,  podjął starania, aby taki sprzęt zakupić ze środków budżetu państwa.

Możliwości są dwie – poinformował Lech Sprawka, wojewoda Lubelski. – Jeżeli uzasadnimy że jest to związane z leczeniem pacjentów  zagrożonych SARS-CoV-2, wówczas  taka aparatura może być sfinansowane, np. z funduszu covidowskiego. Drugą opcją jest pokrycie kosztów zakupu przez sponsorów. Myślę, że jeśli nie w nadchodzącym tygodniu, to na początku następnego  będę miał informację, czy uda się dokonać zakupu ze środków sponsorów. Jeśli nie, to uruchomimy wniosek do ministra zdrowia.

Profesor Robert Rejdak zapewnia , że ten sprzęt jak najbardziej może być używany w przypadku pacjentów zakażonych koronawirusem ,  ponieważ sprzyja zwiększeniu bezpieczeństwa przy zabiegach. – Pozwala na zwiększenie dystansu między personelem medycznym w czasie operacji zaćmy. Zwiększa to również bezpieczeństwo dla pacjentów. Ponadto, dzięki tak nowoczesnej aparaturze, możemy też szkolić młodą kadrę przy użyciu technologii 3D. Będzie to wartość dodana dlatego, że jesteśmy ośrodkiem referencyjnym, który dzieli się swoimi doświadczeniami z całą Europą – tłumaczy kierownik Kliniki Okulistyki SPSK1 w Lublinie, w której przeprowadzono zabiegi usuwania zaćmy metodą 3D, przy użyciu systemu zarejestrowanego i dedykowanego do tego celu.

Firma Alcon wybrała lubelską klinikę  do sprawdzenia skuteczności  działania specjalistycznej aparatury w praktyce, uwzględniając doświadczenie prof. Roberta Rejdaka w wykonywaniu operacji w technologii trójwymiarowej. – Moja przygoda z technologiami 3D rozpoczęła się kilka lat temu w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki (ESASO) w szwajcarskim Lugano, gdzie również szkoliłem lekarzy z całego świata w wykorzystaniu tego typu systemów. Myślę, że ten fakt zaważył o wyborze naszego ośrodka do przeprowadzenia pierwszych w Europie zabiegów usuwania zaćmy w przednim odcinku oka metodą 3D.

Operacje zaćmy w Klinice Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wykonywane są w systemie dwuzmianowym: rano i popołudniu. Wszystko po to, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć zagrożenia związane z koronawirusem i zapobiegać gromadzeniu się pacjentów. Lubelska placówka spełnia najwyższe kryteria bezpieczeństwa, a system dwuzmianowy pozwala na zwiększenie liczby operacji:

– W Klinice przy Chmielnej leczymy pacjentów  z całej Polski według najnowszych standardów stosowanych w okulistyce, dlatego chcemy sprostać wyzwaniom epidemiologicznym, zwiększając jednocześnie dostępność operacji zaćmy – podsumowuje prorektor ds.umiędzynarodowienia i cyfryzacji – Jest też pewne niepokojące zjawisko. Epidemia koronawirusa spowodowała, że wielu pacjentów zgłasza się do specjalisty zbyt późno. Chorzy czekają do momentu, kiedy jest już bardzo źle. To niestety nie sprzyja bezpieczeństwu leczenia chirurgicznego i zwiększa ryzyko powikłań. Dlatego apelujemy do pacjentów, żeby zgłaszali się wcześniej – zachęca prof. Robert Rejdak. I dodaje mam nadzieję, że sprzęt o zakup którego teraz zabiegamy jeszcze lepiej będzie służyć pacjentom z chorobami oczu, chroniąc ich przed utrata widzenia.  (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here