Zmiany w regulacji dotyczącej prawa własności przemysłowej mają szczególne znaczenie dla startupów z branży IT. Nowe przepisy skłonią polskich przedsiębiorców, aby mocniej chronili pomysły i produkty. Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii odniosła się w ten sposób do podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji prawa własności przemysłowej.
„Celem przygotowanej przez MPiT nowelizacji jest gruntowna przebudowa systemu ochrony własności przemysłowej, tak aby zgłaszanie i korzystanie z uzyskiwanych praw było prostsze i przyjazne dla użytkowników. To z kolei, mam nadzieję, skłoni polskich przedsiębiorców, żeby mocniej chronili swoje pomysły i produkty” – podkreśliła minister Jadwiga Emilewicz. Według niej zmiany mają szczególne znaczenie dla start-upów z branży IT, „które od teraz będą mogły chronić swoje rozwiązania za pomocą patentów udzielanych na wynalazki realizowane za pomocą komputera”.
Na regulacjach skorzystają też pracownicy Urzędu Patentowego RP oraz środowisko prawnicze. „Dzięki nowym przepisom ma się również zwiększyć kadra ekspertów, którzy oceniają zgłoszenia dotyczące ochrony patentowej. Natomiast do prowadzenia spraw dotyczących wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych – oprócz rzeczników patentowych – zostaną dopuszczeni również adwokaci i radcowie prawni” – wyjaśniła Emilewicz.
Dla innowatorów, wynalazców i przedsiębiorców nowe przepisy oznaczają bowiem „szereg ułatwień na drodze ochrony własności przemysłowej” – zaznaczyło MPiT. Wśród nich resort wymienił m.in. doprecyzowanie pojęcia wynalazku, eliminacja niejasności dot. ochrony praw własności przemysłowej, zwolnienie z opłat okresowych na wzory przemysłowe oraz znaki towarowe dla osób fizycznych i MŚP w początkowej fazie działania.
Według resortu zmiany w regulacji dotyczącej prawa własności przemysłowej to „kolejny krok wspierający rodzimych przedsiębiorców na ścieżce budowania konkurencyjności przez innowacyjność”. (PAP)