Statuetki, medale i gwiazdy rozdane Liderom Bezpieczeństwa Państwa za przełomowe rozwiązania i technologie

2098

Współczesne wyzwania cywilizacyjne nadają problemom bezpieczeństwa szczególny wymiar i znaczenie. Polscy przedsiębiorcy i uczeni tworzą przełomowe technologie i nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, które służą  zapewnieniu  bezpieczeństwa narodowego  i obronności państwa. Kilkudziesięciu laureatów VII edycji konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa, organizowanego przez Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych, nagrodzono 14 czerwca w Warszawie podczas uroczystej Gali z udziałem wysokich rangą przedstawicieli służb mundurowych,  przedsiębiorców i środowisk naukowych.  

W Radzie Programowo-Konkursowej pracowali wybitni eksperci i znawcy przedmiotu w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, pod przewodnictwem generała dr n. med. Andrzeja Wiśniewskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – minister Paweł Soloch

Statuetki Lidera Bezpieczeństwa Państwa wręczono  w dwóch kategoriach: „Produkt” oraz „Innowacyjna firma”. W Kategorii „Produkt” zostały nagrodzone  22 nowatorskie  rozwiązania o przełomowym znaczeniu na rzecz bezpieczeństwa, obronności i zdrowia publicznego oraz świadczone w tym zakresie usługi, realizowane przez przedsiębiorstwa i instytucje, zarejestrowane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

– Przyznane wyróżnienia to nie tylko nobilitacja dla laureatów, ale podkreślenie rangi i poczucia  wielkiej odpowiedzialności  rodzimych producentów za bezpieczeństwo obywateli – podkreślał generał dr n. med. Andrzeja Wiśniewskiego podczas uroczystej gali, podczas której uhonorowany został Pierścieniem Niepodległości. – Działania prowadzone wspólnie z uczonymi umacniają cały system bezpieczeństwa narodowego. Idea konkursu zrodziła się 8 lat temu, a jej celem było promowanie konstruktorów i firm, którzy wdrążają nowoczesne technologie we współpracy z naukowcami i tworzą warunki do poprawy bezpieczeństwa.

Statuetki  Lidera Bezpieczeństwa  Państwa otrzymali m.in.:  spółka Agregaty Pex-Pool Plus Janusz Kania za mobilne laboratorium identyfikacyjne, Akademia Wojsk Lądowych za bezzałogowy system powietrzny FLATFLYER, CV Veterans s.c. we współdziałaniu z firmą Bumex i Hydronauka za depozytor do przechowywania broni krótkiej SAIK GUN RC2, KikGel za BurTec – opatrunek hydrożelowy na twarz, Instytut Lotnictwa za technologię jednostopniowego sposobu otrzymywania nadtlenku wodoru do zastosowań napędowych oraz PZL Świdnik SA za śmigłowiec opcjonalnie pilotowany SW-4 Solo RUAS/OPH.

W drugiej kategorii wyróżniono 9 innowacyjnych firm, które wnoszą wybitny wkład w realizację projektów na rzecz umacniania bezpieczeństwa kraju i nie ustają w wysiłkach w dziedzinie wdrażania innowacji w procesie produkcji i zarządzania. Są to m.in.: Instytut Technologii Elektronowej, Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL, MARTECH PLUS, WCBKT oraz Pojazdy Specjalne SZCZĘŚNIAK.

Nagrody GRAND PRIX przyznano trzem laureatom: spółce EXATEL za Security Operations Center, firmie METAL MASTER za samolot z napędem odrzutowym Flaris Lar 1 oraz WB Electronics SA za zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ.

Organizator konkursu, Jan Andrzej Ligus, prezes Stowarzyszenia Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych gratulując laureatom wyraził przekonanie, że osiągany obecnie poziom innowacyjności polskich produktów, nie tylko spełnia oczekiwania potencjalnych użytkowników, ale  mógłby w znacznym stopniu stanowić uzupełnienie lub zamiennik importowanych produktów o podobnym charakterze. To byłby wymierny zysk dla budżetu państwa i satysfakcja dla środowiska naukowego i producentów, którzy z ogromnym zaangażowaniem  realizując aktywność zawodową w obszarze  umacniania istniejącego potencjału bezpieczeństwa narodowego.

 .Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here